Kredyt hipoteczny z wkładem własnym 10% – w którym banku

28.01.2020

Kredyt hipoteczny z wkładem własnym 10% – w którym banku

Kredyt hipoteczny ma jedną wadę: wkład własny. Jest on znacznie trudniejszy dla wielu osób do pozyskania niż udowodnienie odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej. Na szczęście część banków zauważa ten problem i proponuje znacznie korzystniejsze warunki finansowania niż konkurencja.

Jednym z ułatwień, jakie czekają na wnioskodawców, jest niższy wkład własny. W ofercie wielu kredytodawców możesz znaleźć kredyt hipoteczny z wkładem własnym na poziomie nawet 10%. Gdzie szukać takich kredytów i czy na pewno się one opłacają?

Kredyt hipoteczny – na czym polega?

Kredyt hipoteczny to najpopularniejszy sposób finansowania mieszkania w Polsce. Zanim go weźmiesz, musisz dokładnie określić, na co zostanie przeznaczony. Na nieruchomości, którą zdecydujesz się zakupić, bank ustanawia hipotekę. Jest to forma zabezpieczenia dla banku. W sytuacji, jeśli nie wywiążesz się ze swojego zobowiązania, będzie mieć on prawo do przejęcia nieruchomości. Kredyty takie udzielane są na długie okresy. Zdarzają się nawet kredyty udzielane na 35 lat.

Kredyt hipoteczny a wkład własny

Aby móc wziąć kredyt mieszkaniowy, musisz mieć odłożone środki na tak zwany wkład własny, który w zależności od oferty kredytowania może wynosić od kilku do kilkudziesięciu procent. Wysokość wkładu własnego nie przekracza jednak nigdy 20%. Banki zdają sobie sprawę, że wciąż jest to stosunkowo wysoka kwota, dlatego starają się zaoferować lepsze warunki finansowania.

Popularna na rynku finansowym jest więc oferta, w ramach której masz szansę na kredyt hipoteczny z wkładem własnym w wysokości zaledwie 10%. Zdarza się także, że zamiast środków finansowych możesz zabezpieczyć swój kredyt w inny sposób, na przykład posiadając zgromadzone odpowiednio wysokie środki w ramach funduszu emerytalnego czy inną nieruchomość.

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego – czy to możliwe?

10 procent to wciąż może być dla Ciebie bardzo wiele. Kuszące są oferty banków, które przekonują, że możliwy jest kredyt hipoteczny bez wkładu własnego. Rzeczywiście takie propozycje są możliwe, jednak zabezpiecza się je w inny sposób. Najczęściej jest to wpis hipoteczny na innej nieruchomości, na działce, na której ma być postawiony dom czy środki, które udało Ci się odłożyć na remont mieszkania. Kredyty zabezpieczone w takiej formie są zwykle dodatkowo obarczone znacznie wyższymi kosztami, na przykład wyższym oprocentowaniem lub prowizjami. Może się więc okazać, że najkorzystniejszą formą finansowania będzie kredyt hipoteczny z wkładem własnym w wysokości 10%.

 

Kredyt hipoteczny z wkładem własnym na poziomie 10%

Do niedawna przyjmowało się, że standardowo wkład własny wynosi 20%. Jednak wiele osób miało problem ze zgromadzeniem odpowiednich środków na zakup mieszkania. W szczególnie trudnej sytuacji znalazły się osoby, które inwestują w pierwszy własny kąt. Zwykle nie mają oni odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej, a tym bardziej zgromadzonych odpowiednich oszczędności. Banki więc zmuszone były zmniejszyć wymagania w stosunku do klientów. Coraz popularniejsze stały się kredyty z wkładem własnym na poziomie 10%.

 

Aż 45% udzielonych w ostatnim czasie kredytów to te, w których bank finansuje 90% wartości nieruchomości. Tylko w drugim kwartale 2019 banku udzieliły prawie 60 tysięcy kredytów na sumę ponad 16,5 miliarda złotych. Jak widać więc rosnące ceny mieszkań nie zniechęcają Polaków do zakupu nowych nieruchomości.

 

Kredyt hipoteczny z wkładem własnym 10% – w jakim banku wziąć?

Wbrew pozorom kredyt hipoteczny z wkładem własnym na poziomie 10% nie jest niczym niezwykłym. Znajdziesz go aktualnie w ofercie następujących banków:

l Alior Bank

l mBank

l Millenium

l Pekao S.A.

l PKO Bank Polski

l Santander Bank Polski

Zanim zdecydujesz się na konkretną ofertę najlepiej, jeśli wykorzystasz aktualny ranking kredytów hipotecznych. Pomocny będzie również kalkulator. Kredyt hipoteczny z pomocą gotowych narzędzi do obliczania raty kredytowej z pewnością stanie się dużo przystępniejszy. Ułatwią Ci one przejrzenie dostępnych propozycji wielu banków.

  • Mat. pras.
Najnowsze artykuły