03.02.2018

Krowy nie podróżują w „byczych” warunkach

Dwudniowa akcja kontroli warunków, w jakich przewożone są zwierzęta, po raz kolejny przyniosła smutne wyniki. Inspektorzy sprawdzili cztery pojazdy – w każdym przypadku stwierdzili naruszenia dotyczące warunków ich przewozu.

Inspektorzy z WITD w Katowicach przeprowadzali kontrole drogowe w okolicy miejscowości Woźniki w powiecie lublinieckim. W tym czasie zwracali szczególną uwagę na transport zwierząt. Wszystkie skontrolowane przewozy wykazały nieprawidłowości. Niektóre z nich były bardzo poważne. – Niestety, okazało się, że opiekunowie zwierząt kompletnie lekceważą obowiązek rozdzielania samców od samic. Zwierzęta, aż w trzech przypadkach przewożone były w jednej przestrzeni ładunkowej. To jednak najdrobniejsze z przewinień – zaznaczają inspektorzy.

Kolejne polegało na przewozie bydła w zbyt niskiej ładowni. Jeden z przewoźników załadował zwierzęta na dwóch pokładach – jeden nad drugim. Aby pojazd nie był zbyt wysoki, drugi pokład zamontował tak nisko, że ranił on grzbiety zwierząt na tym dolnym. – W innym pojeździe sytuacja była podobna, choć bydło było załadowane tylko na dole pojazdu. W jednym i drugim przegrody boczne oddzielające zwierzęta były niewłaściwe i raniły je. Wszystkie byki były przywiązane za rogi do burt ciężarówek – opisują. W kolejnym przypadku przewożono krowę po porodzie. Zwierzę było ciężko chore, leżało na podłodze, którą kierowca uprzednio postanowił pozbawić oblodzenia przy użyciu… soli drogowej! – Z uwagi na bliskość miejsca rozładunku zwierząt, co dawało szansę na ich najkrótszy przewóz, pozwolono im pojechać dalej, jednak opiekunowie zwierząt zostali ukarani mandatami po 1000,00 złotych każdy – informują inspektorzy. Czwarty transport został całkowicie zatrzymany. Pojazd był tak mały, że 5 krów ledwo się w nim mieściło – zwierzęta nie mogły w ogóle się poruszyć. Inspektorzy nakazali przedsiębiorcy ich przeładunek. Kierowca musiał zapewnić dodatkowy pojazd i je rozdzielić. W tym przypadku nałożono mandat w wysokości 500 zł. – Dane przedsiębiorców lekceważących zasady transportu zwierząt oraz ich przewinienia zostaną tez przekazane Wojewódzkiemu Lekarzowi Weterynarii, który podejmie dalsze kroki, w celu zapobiegania niehumanitarnemu traktowaniu zwierząt – podsumowują inspektorzy.

  • kg
  • zdj. GITD
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły