21.03.2018

Kto wygoni misia z nory?

Wszystkich, którzy z utęsknieniem czekają na wiosnę, możemy uspokoić – zima lada moment weźmie nogi za pas i nas opuści. Przedszkolaki – jak co roku o tej porze – okrzykami „idź precz zimo zła” przepędziły tę srogą porę roku. Możemy więc być pewni, że prędko do nas nie wróci. Co zresztą podkreślają synoptycy – 21 marca był ostatnim dniem, gdzie słupki rtęci w ciągu dnia spadły poniżej zera. Teraz ma być już coraz cieplej.

– Musimy wypędzić zimę – stwierdzili pracownicy Muzeum Częstochowskiego i ogłosili tradycyjny konkurs na najpiękniejszą marzannę. Chętnych do wzięcia udziału w rywalizacji nie brakowało. W sumie kolorowe kukły przygotowało 16 grup z przedszkoli i zespołów szkolno-przedszkolnych.

W środę, 21 marca, najmłodsi wraz z przygotowanymi przez siebie marzannami stawili się na placu Biegańskiego. Przed ratuszem momentalnie zrobiło się głośno, barwnie, gwarnie, wesoło i kolorowo. Niestety ze względu na warunki atmosferyczne zrezygnowano z tradycyjnej prezentacji marzanny. Dobrej zabawy jednak nie zabrakło. W czasie, gdy komisja konkursowa oceniała kukły, dzieci śpiewały piosenki i recytowały wiersze, które miały przepędzić srogą porę roku. Odbyła się również wyjątkowa parada po placu Biegańskiego – dzięki temu częstochowianie mogli podziwiać efekt prac najmłodszych. Przy ocenie komisja konkursowa pod uwagę brała ogólne wrażenia estetyczne, nawiązanie do tradycji ludowych, pomysłowość, a także staranność wykonania kukieł. Po burzliwych obradach przyznano 3 nagrody główne. Pierwsze miejsce zajęła marzanna wykonana przez najmłodszych z Miejskiego Przedszkola nr 41. Tuż za nimi uplasowało się Miejskie Przedszkole nr 23. Trzecie miejsce natomiast zajęła kukła, którą zrobiły dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 29. Wszystkie grupy uczestniczące w konkursie dostały też dyplomy.

Wbrew tradycji marzanny nie zostały zatopione w rzece. Nagrodzone, najpiękniejsze i najbardziej oryginalne prace można oglądać na ekspozycji w ratuszu.

  • kg
  • zdj. kg
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły