25.02.2018

Ku pamięci ofiar mordu

Potężny głaz z granitową tablicą upamiętniający ofiary mordu z 1940 roku został umieszczony Apolonce (gmina Janów). To właśnie w tym miejscu 13 sierpnia gestapo rozstrzelało kilkadziesiąt osób zaangażowanych w walkę z hitlerowskim okupantem.

30 marca gestapo aresztowało w Częstochowie kilkadziesiąt osób. Wśród nich najliczniejszą grupę stanowili uczniowie, maturzyści, studenci i nauczyciele. Wszyscy zostali przewiezieni na przesłuchania do siedziby gestapo, mieszczącej się w domu przy ulicy Kilińskiego 10, a następnie umieszczeni w więzieniu na Zawodziu. 13 sierpnia 1940 roku nastąpiła egzekucja – aresztowanych rozstrzelano w Apolonce. Miejsce kaźni zostało upamiętnione. Na granitowej tablicy widnieje napis „Bogu oddali Ducha – Ojczyźnie życie. Pamiętajmy o 47 bohaterach zamordowanych w 1940 roku, w tym harcerzach i profesorach Szkoły Handlowej. Polecamy ich modlitwie” oraz pełna lista ofiar. O stworzenie miejsca pamięci walczył przez kilkanaście lat między innymi Związek Inwalidów Wojennych RP z prezesem Tadeuszem Muszyńskim na czele, kombatanci oraz rodziny pomordowanych.

  • kg
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły