Kulturalne niespodzianki w pociągach

14.04.2019

Kulturalne niespodzianki w pociągach

Po Roku Studenta i EKO Roku przyszedł w czas na Rok Kultury – pod takim hasłem Koleje Śląskie obchodzą rok 2019. Całość przedsięwzięcia opiera się na pięciu filarach: historii, sztuce, muzyce, literaturze i teatrze.

Głównym założeniem akcji jest chęć przybliżania oferty kulturalnej regionu za pomocą kolei. – Chcemy przy tym pokazać, że pociąg może być nie tylko środkiem transportu w drodze do pracy czy szkoły, stąd też część atrakcji będzie się odbywać właśnie na pokładach pociągów. Mamy nadzieję, że Koleje Śląskie staną się w ten sposób swego rodzaju łącznikiem pomiędzy jednostkami kultury, a mieszkańcami regionu.  Plany Roku Kultury wpisują się przy tym również w wydarzenia ważne dla całego regionu, jak np. 100. Rocznica Wybuchu Powstań Śląskich czy Rok Stanisława Hadyny – wyjaśniają przedstawiciele Kolei Śląskich.

– Kultura to ogromny atut województwa śląskiego. Obecny rok jest czasem szczególnym, w którym rozpoczynamy obchody setnej rocznicy wybuchu Powstań Śląskich, dlatego tak ważne jest dotarcie z tą informacją do jak najszerszego grona odbiorców. Poprzez tę akcję chcemy także zachęcić mieszkańców regionu, by włączyli się w nurt wydarzeń kulturalnych i być może sami inspirowali kolejne – podkreśla Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Całość projektu została podzielona na pięć sekcji tematycznych. Znajdą się wśród nich: historia, sztuka, literatura, muzyka i teatr. Dzięki temu wachlarz proponowanych atrakcji będzie na tyle szeroki, by niemal każdy znalazł w ofercie coś zgodnego z własnym gustem. Plan naszego Roku Kultury  został też w miarę możliwości dostosowany do istotnych wydarzeń kulturalnych w naszym województwie.

Sporo ciekawostek czeka też na miłośników literatury. – Planujemy m.in. odczyty fragmentów książek na pokładach pociągów, wycieczki „tropem literatury” oraz konkursy z nagrodami, dzięki którym będzie można poszerzyć swoją domową bibliotekę. Chcielibyśmy też, by nasze pociągi mogłyby się stać miejscem do kultywowania idei bookcrossingu. Dodatkowo w naszym kalendarzu  nie zabraknie rzecz jasna miejsca dla Śląskich Targów Książki – podkreśla Wojciech Dinges, prezes Kolei Śląskich. Natomiast dzięki współpracy z księgarnią „TAK czytam” z biletem Kolei Śląskich można nabyć książki z dodatkowym rabatem. Można z niego skorzystać do końca kwietnia.

Na atrakcje mogą też liczyć miłośnicy teatru. Kilka dni temu na podróżujących pociągami na odcinku Częstochowa – Gliwice czekała mała niespodzianka, przygotowana we współpracy z Teatrem Śląskim. Przebrani aktorzy odwiedzili pociągi, gdzie opowiadali o zbliżających się przedstawieniach i odpowiadali na pytania podróżujących.

Świętowanie Roku Kultury będzie trwać aż do końca grudnia.

  • Katarzyna Gwara
Najnowsze artykuły