Lek na nadciśnienie wycofany z obrotu

14.05.2022

Lek na nadciśnienie wycofany z obrotu

Dostępny na receptę lek na nadciśnienie – Sumilar HCT – został wycofany z obrotu. Powodem jest możliwa wada jakościowa.

Do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynęła informacja z Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego w Kielcach o otrzymaniu z apteki zgłoszenia podejrzenia wady jakościowej dla produktu leczniczego Sumilar HCT nr serii 12574261. Chodziło o to, że w blistrze znajdowały się kapsułki w niewłaściwym kolorze. W związku z tym Główny Inspektora Farmaceutyczny podjął decyzję o wstrzymaniu w obrocie serii tego leku na terenie całego kraju.

Wycofanym lekiem jest Sumilar HCT (Ramiprilum + Amlodipinum + Hydrochlorothiazidum), 5 mg + 5 mg + 12,5 mg, kapsułki twarde

  • numer serii: 12574261,
  • termin ważności: 30.04.2023,
  • podmiot odpowiedzialny: Sandoz GmbH, Biochemiestrasse 10, 6250 Kundl, Austria.

 

Teraz instytucja czeka na wyjaśnienia od producenta dotyczące tego, dlaczego lek mógł zmienić kolor. Jeśli pacjent ma w domu lek, który decyzją GIF został wycofany z obrotu, powinien zaprzestać przyjmowania go. Może zwrócić go do najbliższej apteki, która posiada specjalne pojemniki na leki przeterminowane i wadliwe. Pacjent zawsze powinien również pamiętać, by zakupić nowy lek, zachowując ciągłość leczenia.

Sumilar HCT to lek sprzedawany na receptę, który zawiera trzy substancje czynne: ramipryl, amlodypinę i hydrochlorotiazyd. Sumilar HCT stosuje się w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi (nadciśnienia tętniczego) u dorosłych pacjentów, u których uzyskano odpowiednią kontrolę ciśnienia tętniczego podając jednocześnie substancje czynne w takich dawkach, jak w leku złożonym, ale w postaci oddzielnych tabletek.

  • kg
Najnowsze artykuły