Lekarz weterynarii: w upalne dni zimny okład na brzuszek zwierzaka i wentylator przy posłaniu

04.08.2022

Lekarz weterynarii: w upalne dni zimny okład na brzuszek zwierzaka i wentylator przy posłaniu

W trakcie największych upałów należy naszym domowym zwierzętom zapewnić odpowiednią wentylację, a także stosować zimne okłady na brzuszek lub pod pachy – radzi lekarz weterynarii Mirosław Hącel.

“Przede wszystkim nie wyprowadzajmy na zewnątrz naszych zwierząt w porze największych upałów. Dobrze, też żeby spacery były krótkie” – przypomina Hącel.

 

Podkreśla, żeby na spacery z psami wybierać się porankiem lub wieczorem. Nagrzane przez słońce chodniki i asfaltowe jezdnie mogą spowodować oparzenia na łapach zwierzaków.

 

“Wybierając się na przechadzkę z naszym pupilem zabierzmy z sobą tyle wody, aby starczyło dla nas i dla naszego zwierzaka” – doradza lekarz.

 

Hącel podkreśla, że skutki upałów są szczególnie niebezpieczne dla zwierząt starszych, które często borykają się z różnymi chorobami. „Nawet w domu warto zapewnić zwierzętom odpowiednią wentylację np. ustawić wiatrak przy legowisku, a także stosować zimne okłady przykładając je w miejsca na ciele zwierzęcia gdzie jest najmniej sierści np. brzuch czy pachy” – dodaje.

 

Jednym z najniebezpieczniejszych skutków zaniedbania swojego zwierzaka podczas upału jest udar cieplny. Najczęstszymi objawami udarów są: przyspieszony oddech, przyspieszona praca serca, słanianie się, wymioty i omdlenia. Udarom towarzyszą również bóle głowy. Można je rozpoznać po tym, że pies w dziwny sposób opiera głowę o jakieś przedmioty, czasami kręci się w kółko, a nawet obija głową o coś twardego.

 

Lekarz wskazuje, że w przypadku dużych upałów, najważniejsze jest to, żeby zadbać o odpowiednie nawodnienie swojego zwierzęcia, a także go nie przekarmiać. (PAP)

 

  • Magda Piasecka
Najnowsze artykuły