Lekarze chcą pracować tylko do 16?

20.10.2018

Lekarze chcą pracować tylko do 16?

Lekarze rodzinny chcą, aby ich godziny pracy zostały skrócone. Dlaczego? Jak tłumaczą jest ich zdecydowanie zbyt mało, aby przyjmować pacjentów przez 10 godzin.

O całej sprawie poinformował dziennik „Gazeta Prawna”. Propozycję skrócenia godzin pracy podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) wysunięto na spotkaniu lekarzy rodzinnych z prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia. Na razie jednak oficjalnego stanowiska w tej sprawie nie zajął ani NFZ, ani resort zdrowia.

Co prawda z nieoficjalnych doniesień wynika, że ministerstwo pracuje nad zmianami w POZ. Może się więc okazać, że postulaty lekarzy rodzinnych zostaną uwzględnione – przynajmniej w jakimś stopniu.

Przypomnijmy, obecnie lekarze rodzinni pracują w godzinach od 8.00 do 18.00. Gdy pacjent potrzebuje pomocy później, może się zgłosić do placówki świadczącej nocną pomoc lekarską (NPL). Zdaniem specjalistów w przypadku zmian obejmujących POZ, konieczne będą zmiany również w NPL. Jak zauważa Jarosław Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali w związku z tym, że POZ zamykają się o określonej godzinie powinny zostać wprowadzone 24-godzinne konsultacje – chociażby telefoniczne – dla pacjentów. Jak wskazuje na łamach „Gazety Prawnej” w wielu krajach pacjent ma szansę na teleporadę, a nawet wypisanie recepty. – Jego zdaniem NPL powinna być elementem centrów pomocy doraźnej, zorganizowanych w szpitalach. – Powinna ona być w dwóch miejscach. Ta, która jest możliwa do zrealizowania na poziomie POZ, powinna być dostępna 24 godziny na dobę (fizycznie lub w ramach telemedycyny). Druga powinna być udzielana w szpitalach i różnie zorganizowana w zależności od stopnia wyspecjalizowania – uważa szef PFSz – czytamy w dzienniku.

  • Katarzyna Gwara
Najnowsze artykuły