Lekcje Obywatelskie w ZSTiO im. Stefana Żeromskiego

23.09.2018

Lekcje Obywatelskie w ZSTiO im. Stefana Żeromskiego

W najbliższy poniedziałek (24 września) przeprowadzone zostaną Lekcje Obywatelskie w ZSTiO im. Stefana Żeromskiego w Częstochowie. Uczniowie dowiedzą się, jak funkcjonują samorządy, a ponadto będą mieli szanse stworzyć własny projekt ekologiczny. Początek zajęć o 8.00.

Aktywni i zaangażowani

Częstochowska młodzież weźmie udział w lekcjach na temat samorządności, budowania społeczeństwa obywatelskiego oraz praktycznego tworzenia projektów inicjatyw oddolnych. Nauczyciele i warsztatowcy, na co dzień zajmujący się edukacją obywatelską wyjaśnią uczniom, jaką rolę pełni Urząd Marszałkowski i co należy do kompetencji marszałka, zarządu i sejmiku. Wytłumaczą też, czym jest partycypacja społeczna, na czym polega budżet obywatelski i w jaki sposób najefektywniej zrealizować projekty inicjatywy oddolnej tak, by dobrze służyły mieszkańcom.

To jednak nie wszystko. W kolejnych tygodniach uczniowie tworzyć będą autorskie projekty ekologiczne, których zwieńczeniem będzie udział w konkursie „Nasz pomysł na EKOśląskie”. W tym roku nacisk położono na promocję działań antysmogowych, co związane jest z wprowadzoną w regionie uchwałą antysmogową i realizowaną kampanią „Mogę! #zatrzymać smog”.

Lekcje Obywatelskie to akcja od kilku lat organizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Jej celem jest zapoznanie uczniów szkół ponadgimnazjalnych z podstawowymi informacjami na temat samorządności oraz kompetencji samorządu regionalnego, ze szczególnym uwzględnieniem wiedzy o województwie śląskim, które w tym roku obchodzi rocznicę dwudziestolecia samorządności (5 czerwca 1998 r. uchwalono ustawę o samorządzie województwa). W tegorocznej akcji udział wezmą uczniowie dwudziestu wybranych szkół z regionu.

Szczegółowe informacje na temat lekcji można znaleźć na stronie: turozmawiamy.slaskie.pl

źródło: lekcje obywatelskie

zdj: pixabay

  • pn
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły