Magistrat czeka na rodziców, którzy chcą wrócić do pracy

12.07.2019

Magistrat czeka na rodziców, którzy chcą wrócić do pracy

Trwa rekrutacja uczestniczek i uczestników trzeciej edycji projektu ,,Aktywni rodzice – szczęśliwe dzieci 3”. Dzięki niemu rodzice, którzy chcą wrócić do pracy, otrzymają dofinansowanie do kosztów wynagrodzenia dla niani. Poza tym przygotowano dodatkowe oddziały w żłobku. Na zgłoszenia do projektu magistrat czeka do 19 lipca.

Program jest odpowiedzią na sygnały od pracodawców, którzy zwracali uwagę na przedłużającą się nieobecność pracowników. Zostawali oni w domu nie mając możliwości zapewnienia innej opieki swoim dzieciom. Zawiera różne formy wsparcia rodziców w zakresie opieki nad ich potomstwem. W trzeciej edycji projektu grupa docelowa to 43 osoby powracające do pracy po przerwie związanej z urodzeniem/wychowaniem dziecka do lat 3. Dla 30 dzieci projekt przewiduje zapewnienie opieki niań. Aż 85 proc. kosztów ich zatrudnienia zostanie zrefundowanych. Maksymalna wartość takiej refundacji to 3 400 zł na miesiąc, w przypadku przepracowania niani 200 godzin po stawce maksymalnej 20 zł za godzinę brutto. Opieka nad dzieckiem może wynosić maks. 12 miesięcy. Poza tym projekt przewiduje miejsca dla 13 najmłodszych częstochowianek i częstochowian w dwóch dodatkowych oddziałach Żłobka Miejskiego „Reksio”. Tam będą mieli zapewnioną edukację wczesnodziecięcą – zajęcia z rytmiki i języka angielski – 2 razy w tygodniu oraz wsparcie specjalistyczne – zajęcia z logopedą/ką – 2 razy w tygodniu. Wcześniej pomieszczenia w budynku żłobka przy al. Armii Krajowej zostaną specjalnie dla nich dostosowane i wyposażone.

– Teraz przede wszystkim czekamy na zgłoszenia od rodziców, którzy chcą wrócić do pracy i zapewnić opiekę swojemu dziecku – podkreśla prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. – Trwa także nabór ofert do bazy niań.

Częstochowski samorząd wspiera rodziców także i później – od kilku lat mamy darmowe przedszkola, tworzone są nowe oddziały przedszkolne, częściowo refundowany jest pobyt dzieci w niepublicznych placówkach przedszkolnych.

Wartość projektu ,,Aktywni rodzice – szczęśliwe dzieci 3” to 2 251 150 zł, a dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego to 1 981 012 zł. Projekt jest realizowany od maja 2019 r. do grudnia 2020 r.

Wniosek można pobrać: ze strony internetowej Urzędu Miasta Częstochowy (BIP/Tablica ogłoszeń), ze strony fe.czestochowa.pl, ze strony żłobka: zlobek.ids.czest.pl, a także w pokoju 407 Urzędu Miasta Częstochowy, ul. Śląska 11/13.

  • oprac. Katarzyna Gwara
Firmy z gwarancją
Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły