04.05.2018

Maraton maturalny rozpoczęty

4 maja, punktualnie o godzinie 9.00, 272,6 tysięcy maturzystów z całej Polski – tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników – przystąpiło do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Chęć przystąpienia do matury – tak jak w latach ubiegłych – zadeklarowali też abiturienci z wcześniejszych roczników, którzy chcą poprawić swój wynik. Jest ich około 8 tys. Dlatego wszystkich przystępujących w piątek do egzaminu z polskiego na poziomie podstawowym będzie ponad 282 tys.

Egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym składał się z dwóch części – czytania ze zrozumieniem oraz wypowiedzi własnej na jeden z dwóch zaproponowanych tematów. Jest on obowiązkowy we wszystkich rodzajach szkół. Test na poziomie podstawowym z języka polskiego trwał 170 minut.

Pisemna matura z języka polskiego to dopiero początek. Abiturienci mają obowiązek przystąpienia do sprawdzianu na poziomie podstawowym z matematyki, języka obcego nowożytnego, a na dodatek do co najmniej jednego testu z wybranego przez siebie przedmiotu. Wśród nich są: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, a także matematyka, język polski i języki obce nowożytne. Warto wspomnieć, że egzaminy z przedmiotu do wyboru zdawane są na poziomie rozszerzonym. Dlatego do tej grupy zaliczane są także – na tym poziomie – matematyka, język polski i języki obce, które są obowiązkowe na poziomie podstawowym. Maturzyści mogą wybrać maksymalnie sześć przedmiotów. Aby mieć pozytywny wynik, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. Rezultaty egzaminu z przedmiotu do wyboru nie ma wpływu na uzyskanie świadectwa maturalnego (nie ma progu zaliczeniowego), służy tylko przy rekrutacji na studia. Pisemne egzaminy maturalne zakończą się 23 maja. Wyniki ogłoszone zostaną 3 lipca. Oprócz tego maturzystów czekają także egzaminy ustne – z języka polskiego i języka obcego. Matura ustna potrwa do 25 maja.

Szczegółowy terminarz znaleźć można na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Gdy wielki maraton się zakończy nie pozostanie nic innego, jak delektowanie się najdłuższymi wakacjami w życiu.

  • kg
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły