Masz na L4 Kod C? Przez 5 dni nie dostaniesz bez pieniędzy

31.08.2024

Masz na L4 Kod C? Przez 5 dni nie dostaniesz bez pieniędzy

Zaświadczenia lekarskie zawierają określone kody literowe oznaczane literami od A do E. Wyjaśniamy, co one oznaczają i jaki mają wpływ na przyznanie prawa do zasiłku chorobowego lub jego wysokość a w szczególności tajemniczy kod C?

Do lekarza wystawiającego zaświadczenie lekarskie należy określenie okoliczności mających wpływ na prawo do uzyskania przez chorego wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku, a także na jego wysokość. Lekarz dokonuje tego poprzez zastosowanie następujących kodów literowych:
kod A – oznacza niezdolność do pracy, która powstała po przerwie nieprzekraczającej 60 dni; spowodowaną tą samą chorobą, która była przyczyną niezdolności do pracy przed przerwą;
kod B – oznacza niezdolność do pracy  przypadającą w okresie ciąży;
kod C – oznacza niezdolność do pracy spowodowaną nadużyciem alkoholu;
kod D – oznacza niezdolność do pracy spowodowaną gruźlicą;
kod E – oznacza niezdolność do pracy spowodowaną chorobą zakaźną, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub inną chorobą, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby.

Tajemniczy kod „C” na L4

Zastosowanie przez lekarza kodu literowego „C” na zwolnieniu lekarskim oznacza, że niezdolność pracownika do pracy została spowodowana nadużyciem alkoholu
Lekarze wystawiają coraz więcej tego typu L4. Ważne jest to, że mając kod C na L4, za pierwsze 5 dni nieobecności w pracy pracownikowi nie zostanie wypłacone ani wynagrodzenie, ani zasiłek chorobowy. Okres ten wlicza się zarówno do limitu 33 (14) dni wynagrodzenia chorobowego, jak i do okresu zasiłkowego.

Zaświadczenia z kodem „C” w 2023 r.

Z raportu wynika, że w 2023 r. z kodem C wydano 6,6 tys. zaświadczeń lekarskich. Najwięcej 36,4% (tj. 2,4 tys.) zaświadczeń wystawiono na okres od 1 do 5 dni. W porównaniu z rokiem 2022 liczba zaświadczeń z kodem C wzrosła o 7,6%, zaś wydanych na okres od 1 do 5 dni o 12,0%. Zaświadczenia z kodem C zostały wystawione na 66,3 tys. dni niezdolności do pracy (w 2022 r. – 63,4 tys. dni). Przeciętna długość zaświadczenia z kodem C w 2023 r. wyniosła 10,11 dnia i była krótsza w stosunku do 2022 r. blisko o pół dnia. Raport o absencji chorobowej 25 Ponad ¾ zaświadczeń lekarskich z kodem C wystawiono mężczyznom. W porównaniu do 2022 r. liczba ich wzrosła o 7,8%.

 

  • ts
Najnowsze artykuły