„Mazowsze” na Jasnej Górze

12.04.2019

„Mazowsze” na Jasnej Górze

W sanktuarium na Jasnej Górze wystąpi zespół Mazowsze. 13 kwietnia soliści, chór i orkiestra pod dyrekcja Jacka Bonieckiego wykonają wybitne dzieło G. B. Pergolesiego ,,Stabat Mater” oraz pieśni pasyjne i wielkopostne.

Będzie to koncert o charakterze wielkopostnym, w przeddzień rozpoczęcia Wielkiego Tygodnia, przygotowującego chrześcijan do Zmartwychwstania Pańskiego. Zespół „Mazowsze” wystąpi o godz. 18.00 w Bazylice jasnogórskiej pod dyrekcją Jacka Bonieckiego. Wstęp jest wolny dla wszystkich zainteresowanych osób.

„Stabat Mater” to znakomity utwór napisany na krótko przed śmiercią przez 25-letniego kompozytora epoki późnego baroku Giovanniego Battisty Pergolesiego. Utwór dotyczy boleści Matki Boskiej po ukrzyżowaniu Chrystusa. Słowa napisał Jacopone da Todi w XIII wieku. Wykonywany jest przez solistów, chór i orkiestrę PZLPiT Mazowsze im. T. Sygietyńskiego w czasie mszy do liturgii w okresie Wielkiego Postu.

Pieśni pasyjne i wielkopostne w wykonaniu solistów, chóru i orkiestry Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Mazowsze im. Tadeusza Sygietyńskiego, to pieśni, które można określić akcentem nadziei wyrażonym w cierpieniu, nadziei i ufności w Boże Miłosierdzie jak i pieśni na czas pokuty. Wykonywane są w kościołach w czasie liturgii i nabożeństw, w okresie Wielkiego Postu.

W programie koncertu pieśni wielkopostnych znajdują się najstarsze utwory tego gatunku, jak chociażby „Rozmyślajmy dziś” czy „Krzyżu Święty”, a także pieśni bardziej współczesne – „Ach, mój Jezu” czy „Ogrodzie Oliwny”.

  • Katarzyna Gwara
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły