Metylokobalamina czy cyjanokobalamina – którą formę witaminy B12 w tabletkach wybrać?

29.11.2022

Metylokobalamina czy cyjanokobalamina – którą formę witaminy B12 w tabletkach wybrać?

Metylokobalamina czy cyjanokobalamina – którą formę witaminy B12 w tabletkach wybrać?

 

Czy wiesz, że witamina B12 niejedno ma imię? W suplementach diety najczęściej zetkniesz się z dwoma jej formami: metylokobalaminą i cyjanokobalaminą. Jedna z nich jest syntetyzowana chemicznie, druga z kolei występuje naturalnie. Którą wybrać, jeśli chcemy szybko uzupełnić niedobór witaminy B12? Odpowiadamy!

Witamina B12 – o co tyle krzyku?
Szacuje się, że nawet 40 procent mieszkańców Europy może cierpieć na niedobory witaminy B12. Nie jest to dobry stan dla ludzkiego organizmu, ponieważ kobalamina (witamina B12) odgrywa istotną rolę w pracy całego naszego organizmu. Do jej głównych zadań zalicza się:

 

●      udział w procesie tworzenia się czerwonych krwinek, które transportują tlen do wszystkich komórek organizmu;

●      syntezowanie węglowodanów, tłuszczów i białek;

●      wspieranie pracy układu nerwowego, prawidłowej syntezy DNA i RNA.

 

Witamina B12 to jedna z najważniejszych witamin w naszym organizmie. Już jej minimalna dawka chroni przed zachorowaniem na anemię megaloblastyczną. Natomiast długotrwały niedobór kobalaminy działa na zasadzie efektu domina. Bez niej wiele ważnych reakcji dla naszego zdrowia nie jest w stanie zaistnieć.

Witamina B12 i jej postacie – poznaj je wszystkie
Co ciekawe, witamina B12 jest jedyną substancją biologiczną, w której strukturze znajduje się jon kobaltu. Jest to minerał, który spełnia swoją funkcję w ludzkim organizmie jedynie wtedy, kiedy jest dostarczany jako integralna część kobalaminy. Możemy wyróżnić następujące formy witaminy B12:

 

●      cyjanokobalamina,

●      hydroksykobalamina,

●      metylokobalamina,

●      adenozylokobalamina.

 

Z czterech powyższych substancji to cyjanokobalaminę oraz metylokobalaminę najczęściej spotyka się w formie suplementów w tabletkach. Z tego powodu u wielu pacjentów rodzi się pytanie: która z nich najlepiej sprawdzi się w formie suplementu diety? Jakie dawki stosować? Odpowiedzi znajdziesz w dalszej części artykułu.

Cyjanokobalamina i metylokobalamina – czym się różnią?
Witamina B12 w formie cyjanokobalaminy jest dostępna w każdej aptece i sklepie z suplementami. Jest to produkt, który w swojej strukturze poza kobaltem zawiera jon cyjankowy. O ile kobalamina produkowana jest naturalnie przez bakterię, tak cyjanina powstaje w laboratorium i jest dodawana po to, aby zwiększyć stabilność preparatu. Cyjanokobalamina musi najpierw zostać przekształcona w formę czynną w organizmie, żeby spełnić swoją funkcję.

 

Wielu specjalistów jest zdania, że najlepsza forma witaminy B12 w tabletkach to metylokobalamina. Nic w tym dziwnego! Metylokobalamina występuje w naturze i jest połączona z cząsteczką metylową, co sprawia, że od razu po spożyciu wchłaniana jest przez ludzki organizm. Na jej korzyść przemawia fakt, że utrzymuje się w organizmie znacznie dłużej niż jej syntetyczny odpowiednik. Co najważniejsze jednak metylokobalamina nie zawiera toksycznego cyjanku, który znajduje się w cyjanokobalaminie.

Jak szybko uzupełnić niedobór witaminy b12? Wybierz preparat z metylokobalaminą! 
Chociaż suplement z metylokobalaminą jest nieco droższy od syntetycznej formy, to zdecydowanie jest lepszym wyborem – szczególnie w przypadkach objawów ze strony układu nerwowego oraz przy niedostatecznym wytwarzaniu czynnika Castle’a przez układ trawienny. W takich sytuacjach przyjmowanie metylokobalaminy zaowocuje szybką poprawą w stanach niedoboru witaminy B12 oraz zapewnia szereg korzyści zdrowotnych, których nie da się osiągnąć przy suplementowaniu cyjanokobalaminy.

 

Na koniec warto podkreślić, że witaminy B12 nie da się przedawkować. Wynika to z faktu, że jest rozpuszczalna w wodzie, co oznacza, że organizm wydala jej nadmiar wraz z moczem i potem.

  • KM
Najnowsze artykuły