Międzynarodowa Konferencja Naukowa – “Tyś naszą hetmanką”

05.12.2018

Międzynarodowa Konferencja Naukowa – “Tyś naszą hetmanką”

Międzynarodowa konferencja naukowa “Tyś naszą hetmanką” – Jasnogórskie drogi do niepodległości rozpocznie się już 6 grudnia i potrwa trzy dni. Organizatorem jest Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie. Patronat Narodowy w Stulecie Odzyskania Niepodległości nad tym wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

-Chcieliśmy wnieść jakiś wkład do obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Było kilka konferencji historyków, ale wartością uniwersytetu jest szukanie tych aspektów, które w tym masowym celebrowaniu są pomijane. To jest aspekt duchowy – w dzisiejszych czasach trochę mniej popularny. My jesteśmy jako uniwersytet zobowiązani do pewnej kreatywności, poszukiwania nieznanych pól. Aspekt duchowy dawał ludziom poczucie wspólnoty, religii, kultury, języka – właśnie tu, w Częstochowie, która była miejscem spotkań ludzi z różnych zaborów.  Ważną rolę odegrał kler – powiedział nam prorektor dr hab. inż. prof. UJD Zygmunt Bąk.

O tym, jak zrodził się pomysł, dotyczący tej konferencji, zdradziła nam dziekan prof. UJD dr hab. Agnieszka Czajkowska -Rozmawialiśmy kiedyś na temat roku niepodległości i roli kobiet, jaką odegrały w walce o polską niepodległość i w jej odzyskaniu. Ta rozmowa zapadła mi w pamięć i w pewnym momencie pomyślałam, że przecież Maryja też jest kobietą – najważniejszą kobietą dla polskiej niepodległości – powiedziała dziekan Agnieszka Czajkowska – Temat Jasnej Góry, jego fenomenu kulturowego i historycznego jest stale obecny w badaniach, prowadzonych przez pracowników naszego wydziału. Są to badacze, którzy zajmują się literaturą maryjną, badają archiwa jasnogórskie  od wielu lat i jest to wynik naszych długoletnich zainteresowań – dodała.

Celem konferencji jest m.in. przypomnienie misji, jaką wykonywali często zapomniani artyści, pisarze, nauczyciele, a także duchowni i siostry zakonne, troszczące się o zachowanie narodowej tradycji. Zostanie podjęta refleksja nad wkładem Jasnej Góry, jako sanktuarium narodu, w odzyskanie naszej niepodległości, jak również wskazany zostanie jej maryjny patronat.

-Podjętych zostanie wiele interesujących tematów. Jeden z referatów miałem okazję już usłyszeć i gorąco polecam. To referat mgr Ivanka z Uniwersytetu Ostrawskiego, dotyczący recepcji pieśni maryjnej na Morawach i recepcji czeskich, śląskich i morawskich pieśni Maryjnych w Polsce – zdradził prorektor.

Podczas konferencji odbędzie się uroczysty koncert symfoniczny: Ignacy Paderewski – Uwertura na orkiestrę symfoniczną, Fryderyk Chopin – Koncert fortepianowy f-moll op. 21. w wykonaniu Rafała Blechacza (fortepian) i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka. Część muzyczna będzie miała miejsce 6 grudnia o godz. 19:00 w Bazylice Jasnogórskiej.

 

Program konferencji: http://www.ujd.edu.pl/uploads/news/program-konferencji-a5-sm-57bb6e90f2.pdf

 

 

 

  • Paula Nogaj
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły