12.03.2018

Mieszkania chronione z nowym sprzętem

Sprzęt AGD o wartości 10 tysięcy złotych trafił właśnie do Częstochowy. Jest to nagroda za zwycięstwo w regionalnym etapie konkursu “Świeć się z Energą”. Swoje zastosowanie znajdzie w mieszkaniach chronionych.

W 9. edycji konkursu, w którym oceniano świąteczne iluminacje, nasze miasto zajęło I miejsce w województwie śląskim i awansowało do ogólnopolskiego etapu, w którym ostatecznie było drugie. Dzięki zwycięstwu w etapie regionalnym wygrało sprzęt AGD o wartości 10 tys. zł, który trafi na wybrany cel dobroczynny.

W siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przedstawiciele sponsora konkursu – firmy Energa – symbolicznie przekazali nagrody, m.in. pralki, kuchenkę, lodówkę, zmywarkę, garnki, czajniki. – Na ten sukces złożyła się praca bardzo wielu ludzi – i tych, którzy projektowali oraz przygotowali bożonarodzeniową iluminację, ale również częstochowian, którzy wzięli udział w głosowaniu – zauważył prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

Sprzęt trafi do mieszkań chronionych, z których korzystają m.in. osoby z niepełnosprawnościami, wychodzące z bezdomności, czy w trudnej sytuacji życiowej np. kobiety, które opuszczają placówkę dla samotnych matek ale także młodzi ludzie opuszczający rodziny zastępcze i placówki opiekuńczo-wychowawcze, dla których pobyt w takim miejscu to pierwszy krok w dorosłość i przygotowanie do samodzielnego funkcjonowania. Obecnie MOPS może skierować potrzebujących do 10 takich mieszkań chronionych. 4 z nich znajdują się w zasobach MOPS, 6 funkcjonuje w strukturach Częstochowskiego Centrum Rehabilitacji dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi, w ramach zadania przekazanego do realizacji przez Gminę – Polskiemu Stowarzyszeniu dla Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Wkrótce w zasobach MOPS znajdzie się jeszcze jedno mieszkanie chronione, w planach jest utworzenie kolejnych. – Każda nawet najmniejsza pomoc jest ważna i potrzebna – podkreślała Małgorzata Mruszczyk, dyrektor MOPS. – Sprzęt trafi do nowo powstałych mieszkań. Warto podkreślić, że jest on energooszczędny i dzięki temu, korzystanie z niego pozwoli obniżyć również rachunki za energię – zaznaczała.

Pobyt w mieszkaniu chronionym jest ograniczony czasowo – nie może przekroczyć 24 miesięcy (możliwość przedłużenia jest realna tylko w szczególnych okolicznościach). Tego rodzaju inicjatywa ma nie tylko zapewnić lokum, ale przede wszystkim przygotować mieszkające w nim osoby do prowadzenia samodzielności i uczestnictwa w życiu społecznym. Kluczowa jest tu integracja społeczna. Pobyt w mieszkaniu chronionym wiąże się także z realizacją indywidualnego programu usamodzielniania, a z mieszkańcami pracują specjaliści z różnych dziedzin np. pracownik socjalny, psycholog, terapeuta, asystent osoby z niepełnosprawnością, opiekun i inni. Wsparcie to jest dostosowywane do indywidualnych potrzeb.

 

Częstochowa wygrała regionalny etap rywalizacji trzeci rok z rzędu. O wejście do finału plebiscytu “Świeć się z Energą” walczyły 143 miasta. Najwięcej zgłosiło się z naszego województwa – aż 21. Internauci wybrali 16 najładniej świątecznie oświetlonych miejscowości w Polsce. Każda z nich otrzyma energooszczędny sprzęt o wartości 10 tys. zł.

  • kg
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły