14.02.2018

Miliony na Stare Miasto

Częstochowa wywalczyła blisko 2 miliony złotych dofinansowania na realizację projektu „Stare Miasto-Nowe Życie”. Dzięki temu powstało miejsce świadczące kompleksowe usługi dla osób zagrożonych marginalizacją, wykluczeniem społecznym, bezdomnością.

To dofinansowanie to aż 95% wartości projektu, wkład własny miasta to niewiele ponad 100 tys. zł. Realizowany projekt jest uzupełnieniem inwestycji – całościowej przebudowy oraz adaptacji zdegradowanego budynku przy ul. Krakowskiej 34 dla potrzeb Centrum Aktywności Obywatelskiej dzielnic Centrum (Śródmieście) i Stare Miasto, na które Częstochowa wcześniej, w 2016 roku także pozyskała ponad 4 mln zł dofinansowania. Do zakończenia tej inwestycji zostało jeszcze kilka tygodni.

Dzięki obu projektom na Starym Mieście powstanie miejsce świadczące kompleksowe usługi dla osób zagrożonych marginalizacją, wykluczeniem społecznym, bezdomnością. To ewenement w skali kraju.

Projekt został powierzony do realizacji przez Gminę – w formie zadania publicznego – Fundacji Chrześcijańskiej „Adullam”. Termin zakończenia to 31 grudnia 2020 roku. Wywalczyliśmy więc pieniądze na działalność Centrum na 3 lata.

W projekcie, którego celem jest  zwiększenie integracji oraz wzmocnienie aktywności społecznej i zawodowej osób wykluczonych i zagrożonych wykluczeniem społecznym, weźmie udział minimum 300 osób ze Starego Miasta.. Uczestnicy i uczestniczki projektu będą mogli liczyć na indywidualne podejście oraz opracowanie odpowiedniej dla nich ścieżki wsparcia.

Oferowane wsparcie odbywać się będzie w ramach:Punktu Informacyjno-Konsultacyjnego; Klubu Aktywizacji Zawodowej i Wsparcia oraz Organizowania Społeczności Lokalnej.

– Dobrze, że udało się skoordynować realizację obu projektów – infrastrukturalnego, który niebawem się zakończy i tego, który pozwala na finansowanie tak różnorodnych działań, a tym samym udzielanie wszechstronnej pomocy – powiedział Adrian Staroniek, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej.

– Nasza współpraca z miastem dobrze się rozwija od wielu lat dzięki konsekwentnej realizacji polityki społecznej w Częstochowie – mówiła Elżbieta Ferenc,prezes Fundacji Chrześcijańskiej „Adullam” opowiadając o szczegółach projektu. –Jesteśmy przykładem i wzorem dla innych miast w kraju, tu naprawdę dzieje się wiele dobrego.

Realizacja projektu „Stare Miasto-Nowe Życie”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach RPO Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (Europejski Fundusz Społeczny) trwa od stycznia 2018. Jego całkowita wartość to 2 048 614 zł, wartość dofinansowania: 1 946 183 zł (95%).

Celem zadania publicznego jest zwiększenie integracji oraz wzmocnienie aktywności społecznej i zawodowej osób wykluczonych i zagrożonych wykluczeniem społecznym, z założeniem:

reintegracji społecznej, polegającej na odbudowaniu i podtrzymaniu umiejętności uczestniczenia w życiu społeczności lokalnej i pełnienia ról społecznych w miejscu pracy, zamieszkania lub pobytu;
reintegracji zawodowej, polegającej na odbudowaniu i podtrzymaniu zdolności do samodzielnego świadczenia pracy na rynku pracy.

  • kg
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły