Mistrzostwa Mundurowe w Sportach Walki: Zwyciężył Krzysztof Kułak z Częstochowy

07.12.2018

Krzysztof Kułak – żołnierz 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej z Częstochowy zwyciężył Mistrzostwa Służb Mundurowych w Sportach Walki o puchar rektora – komendanta Akademii Wojsk Lądowych.

Wydarzenie, organizowane po raz drugi przez AWL, miało miejsce 1 grudnia, a zawodnicy mogli startować w trzech dyscyplinach: judo, zapasach oraz brazylijskim ju-jitsu. W tej ostatniej startował szeregowy Krzysztof Kułak. W swojej kategorii wagowej był najlepszy.

Szeregowy Kułak walki eliminacyjne wygrał przed czasem przez duszenia. W walce finałowej spotkał się z szeregowym Pawłem Jóźwiakiem – również żołnierzem Wojsk Obrony Terytorialnej – i pokonał go na punkty.

– Najbardziej zadowolony jestem z walki finałowej gdzie pokonałem bardziej doświadczonego zawodnika MMA i brazylijskiego ju-jitsu, który jest polską legendą sportów walki. – przyznał po zawodach Kułak.

W rywalizacji brało udział 60 zawodników z takich formacji jak: Policja, Straż Pożarna, Centralne Biuro Antykorupcyjne, Centralne Biuro Śledcze, Straż Ochrony Kolei, Służba Celna oraz Wojsko Polskie.

Krzysztof Kułak zaczął swoją przygodę z judo w wieku 8 lat, kiedy zapisał się do klubu Czarni Bytom, gdzie trenował przez 12 lat, z czego ostatnie 6 lat w grupie zawodowej. W wieku 16 lat rozpoczął treningi ju-jitsu. W wieku 20 lat dostał się do kadry narodowej ju-jitsu semi-contact (połączenie judo z tradycyjnym jujutsu), zdobywając tytuły i medale zarówno w Polsce jak i za granicą. W 2010 roku podczas gali „KSW 13: Kumite” Kułak pokonał Brazylijczyka Vitora Nobregę w walce o pas mistrza KSW w wadze średniej.

W listopadzie 2011 roku podczas gali „KSW 17: Zemsta” zrzekł się pasa KSW. Powodem były odnawiające się problemy z kontuzją kręgosłupa. Rok później we wrześniu powrócił do występów w MMA pokonując przez techniczny nokaut Irlandczyka Stephena Rice’a na gali Celtic Gladiator V w Dublinie. 28 października tego roku po szkoleniu złożył przysięgę i stał się żołnierzem 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.