Można zwiedzać siedemnastowieczną kryptę

02.11.2018

Można zwiedzać siedemnastowieczną kryptę

Tradycyjnie 1 listopada na Jasnej Górze została udostępniona do zwiedzania siedemnastowieczna krypta ze szczątkami i prochami ojców i braci paulinów. Znajduje się ona pod Kaplicą Cudownego Obrazu.

– Krypt na Jasnej Górze jest kilka, ale jedna jest udostępniona – wyjaśnia w rozmowie o. Sebastian Matecki, rzecznik prasowy Jasnej Góry, w rozmowie dla Radia Jasna Góra – Spoczywają tam doczesne szczątki, prochy naszych współbraci, którzy w tej krypcie byli grzebani do 70-tych lat ubiegłego wieku, a więc stosunkowo niedawno. Od tamtej pory, od lat 70-tych pochówek następuje na cmentarzu św. Rocha.

W niszach wykutych w skale, w 36 wnękach grobowych przez sześć wieków chowani byli mnisi paulińscy. Ich kości złożono we wspólnym grobie 13 października 1836 r. po 7-godzinnym nabożeństwie żałobnym. W krypcie spoczywają m.in. generałowie Zakonu i przeorzy Jasnej Góry m.in.: o. Piotr Markiewicz, przeor Jasnej Góry w czasie I wojny światowej i długoletni Generał Zakonu oraz o. Pius Przeździecki, Generał Zakonu Paulinów w okresie II wojny światowej.

– Paulini pochowani byli w niszach grobowych w ścianie, wsuwani byli na desce, taka była forma pochówku – opowiada o. Matecki – Gdy ciało uległo już rozpadowi, proch i kości zsypywano do wspólnych miejsc, to takie dzbany, urny z prochami. Widzimy taką urnę w krypcie, ale też w wejściu w pierwszej części Kaplicy Matki Bożej po lewej stronie, to jest urna z prochami o. Kordeckiego.

Krypta jest udostępniania dla odwiedzających przez cały listopad. Na ścianie przed wejściem do krypty jest tablica z wykazem pochowanych tam w XX wieku ojców i braci. Pod tablicą, obok wejścia, ustawiono krzyż, kwiaty oraz umieszczono flagę paulińską.

– Krypta jest atrakcją turystyczną, ale musimy pamiętać, że jest to przede wszystkim miejsce spoczynku zmarłych, miejsce modlitwy – dodaje o. Sebastian Matecki.

 

Obecnie miejscem pochówku zmarłych zakonników stał się cmentarz św. Rocha. Są tam dwa grobowce paulińskie – „starszy”, tuż obok kościoła św. Rocha i „nowszy”, z 1990 r. na tzw. nowej części cmentarza. W pierwszym, z wizerunkiem Maryi Jasnogórskiej wyrytym na granitowej płycie, spoczywa m.in.: o. Wawrzyniec Kościelecki – wieloletni opiekun chórów jasnogórskich, dyrygent i organizator śpiewów liturgicznych. W drugim grobowcu, nad którym góruje figura Chrystusa Zmartwychwstałego, spoczywają m.in. o. Rufin Abramek – przeor Jasnej Góry i założyciel miesięcznika „Jasna Góra”, o. Teofil Krauze – przeor Jasnej Góry w okresie Millenium czyli 1966 r., o. Paweł Kosiak – wybitny mariolog i kaznodzieja, o. Honorat Marcinkiewicz – wieloletni jasnogórski archiwista.

  • Katarzyna Gwara
Najnowsze artykuły