Muzeum z nowym logo

29.01.2019

Muzeum z nowym logo

Muzeum Częstochowskie pochwaliło się nowym logo. – Naszym głównym założeniem było stworzenie nowoczesnej identyfikacji wizualnej, która zapewni spójność i uporządkuje relacje poszczególnych oddziałów reprezentujących muzeum – zaznaczają przedstawiciele instytucji.

Nowe logo jest minimalistyczne, czytelne i charakterystyczne. Nawiązuje do otwartej księgi, a więc i zarazem nowej karty i rozdziału tej instytucji kulturalnej. – Zależało nam na tym, aby nowy znak został zauważony i dobrze przyjęty również przez młodych odbiorców. Wraz z nowym programem i większym otwarciem na przeróżne inicjatywy kulturalne, chcemy zwrócić na siebie uwagę i zaprosić mieszkańców do korzystania z naszej oferty – tłumaczą przedstawiciele Muzeum Częstochowskiego.

Instytucja chciała, aby nowe logo było czytelne, poprawnie wyświetlało się  na różnych ekranach i spełniało wymagania techniczne dla różnych technologii poligraficznych. – Muzeum Częstochowskie nie ma jednego konkretnego profilu i ma bardzo szeroką ofertę, co w oczywisty sposób wpłynęło na proces projektowania, logo musiało być przede wszystkim uniwersalne i nie mogło nawiązywać tylko do jednego obiektu. To daje zupełnie inne spojrzenie. Nowy znak jest wariacją na temat litery “M”. M jak Muzeum – wyjaśniają.

Podstawowa wersja logo będzie funkcjonować w kilku uniwersalnych wersjach achromatycznych, lekkiej, o ażurowej strukturze, oraz masywnej, która lepiej sprawdzi się w małej skali, albo z innej perspektywy – jego solidna forma będzie zwracać uwagę z daleka. Obie zostały opracowane w pozytywowej oraz negatywowej wersji.

W skład Muzeum Częstochowskiego wchodzą: Ratusz, Rezerwat Archeologiczny, Galeria Dobrej Sztuki, Pawilon Wystawowy, Zagroda Włościańska, Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, Dom Poezji, Multicentrum ZODIAK, Kamienica Mieszczańska.
Aby zachować spójność oraz ułatwić zwiedzającym identyfikację budynków, każdy z tych oddziałów jest oznaczony odpowiednią wersją znaku, którą wyróżnia akcent kolorystyczny.

  • Katarzyna Gwara
  • zdj. Muzeum Częstochowskie
Najnowsze artykuły