Muzyczna uczta w Parku Lisiniec. Do tego wystawa o początkach częstochowskiego hip-hopu

21.06.2022

Muzyczna uczta w Parku Lisiniec. Do tego wystawa o początkach częstochowskiego hip-hopu

Przed nami jubileuszowa – dziesiąta już – edycja jednego z najważniejszych wydarzeń muzycznych Częstochowy. Patrząc na program Festiwalu Frytka OFF, znów szykuje się smakowita uczta muzyczna. Tegorocznej edycji będzie towarzyszyć wystawa o narodzinach częstochowskiego hip-hopu. Nie zabraknie również jedzenia z najodleglejszych zakątków świata serwowanego z foodtrucków.

Festiwal Frytka OFF odbędzie się w dniach 24 i 25 czerwca. – Podstawowym celem, jakie stawiamy sobie w tym roku, jest ponowne – po pandemicznej przerwie – przywołanie atmosfery i stworzenie pozytywnej aury, w której tysiące ludzi jest blisko siebie, cieszy się swoją obecnością i wspólnie bawi się przy dobrej muzyce – mówił prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. Muzycznie znów będziemy się poruszać w obszarze szeroko rozumianej alternatywy. Na częstochowskiej scenie pojawią się artyści doskonale znani, ale także ci, którzy dopiero zaczynają szturmować polski rynek muzyczny.

Podczas każdej edycji Frytki OFF był akcent częstochowski. Nie inaczej będzie i tym razem. – Przed częstochowską publicznością wystąpią zespół Tie Break, legenda muzyki jazzowej i offowej oraz Dziarma, nowy głos w polskiej muzyce hip-hopowej. Częstochowianka coraz silniej zaznacza swoją obecność na tej scenie, dzięki swojemu talentowi muzycznemu oraz bezkompromisowości w przekazie – mówi Aleksander Wierny, naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Sportu. – Tradycyjnie postawiliśmy również na różnorodność. Zaprosiliśmy zeszłoroczne odkrycie, czyli Zdechłego Osę. To młoda ekipa z Wrocławia serwująca muzykę, którą trudno zakwalifikować do konkretnego nurtu. Wystąpią także artyści hip-hopowi oraz ci, którzy w polskiej muzyce alternatywnej mocno już zaistnieli. Będą więc zespół Pro8L3m, barwna wokalistka Mery Spolsky oraz powracająca na częstochowską scenę Monika Brodka, która wystąpi jako gwiazda wieczoru – dodaje Aleksander Wierny. Na częstochowskiej scenie spotkają się więc różne muzyczne gatunki, estetyki, pokolenia oraz sceniczne osobowości. Na festiwalu nie zabraknie też zlotu foodtrucków i klubowego afterparty.

Nie ma też co ukrywać, że tegoroczna edycja Frytki będzie miała zaskakująco hip-hopowy posmak. Nie tylko ze względu na artystów, którzy wystąpią na festiwalowej scenie. Wydarzeniu towarzyszyć będzie bowiem wystawa o narodzinach częstochowskiego hip-hopu. Zobaczymy ją w Muzeum Częstochowskim. Wernisaż zaplanowano w piątek, 24 czerwca, w Pawilonie Wystawowym w Parku im. Staszica. Początek o godzinie 19.00. – Razem z Muzeum Częstochowskim porwaliśmy się na próbę opowiedzenia o zjawisku społeczno-kulturalnym, które na przełomie wieków było bardzo mocnym i doskonale słyszalnym na całą Polskę głosem młodych częstochowian – uchyla rąbka tajemnicy Adam Florczyk z Wydziały Kultury, Promocji i Sportu. – Nasze miasto na przełomie wieków było ważnym ośrodkiem hip-hopowym w Polsce. Działo się dużo i intensywnie. Przyszła pora, by odwołać się do wspomnień, do czasów kaset demo, szerokich spodni, graffiti na murach, zeszytów zapisanych rymami, tanecznych mat z kartonów, bitów zgrywanych na dyskietkach, pierwszych kontraktów płytowych, koncertów w Wakansie, Filutku, Iguanie. Za sprawą wystawy chcemy opowiedzieć, o tym jak narodził się ten nurt i na czym polegał jego fenomen. To właściwie ostatnia taka offlinowa subkultura – dodaje Adam Florczyk, jeden z głównych inicjatorów wystawy.

Za ramy czasowe ekspozycji przyjęto lata 1995-2005. Częstochowski hip-hop to zjawisko wieloaspektowe, dlatego ekspozycja to punkt wyjścia do dyskusji o lokalnych pionierach hip-hopu i ich wkładzie w kulturalny dorobek naszego miasta.

Zapowiada się więc intrygująca podróż do korzeni częstochowskich rymów i bitów. Wisienką na torcie będzie piątkowa impreza w Klubie Rura. – DJ powrócą do kawałków z tamtych czasów – usłyszymy między innymi utwory pozgrywane ze starych kaset. Będzie je można usłyszeć wyłącznie w tym miejscu. Później wystąpią Hurragun, Mikser, TRIP i Kixnare – zaznacza Adam Florczyk. Początek koncertu “Powrót do korzeni” o godzinie 22.00.

Na wszystkie festiwalowe i towarzyszące imprezy wstęp jest bezpłatny.

PROGRAM

25 czerwca 2022 (sobota)
Częstochowa, Park Lisiniec

duża scena
16.00 – Dziarma
17.30 – Zdechły Osa
19.00 – Tie Break
20.30 – Mery Spolsky
22.00 – PRO8L3M
23.30 – BRODKA

mała scena
17.00, 18.30, 20.00, 21.30, 23.00 sety dj’skie: BIERNASKI
______
after:
00.30 – RAT KRU
_________________________________________
od 16.00 – FRYTKA OFF FOOD TRUCKS

________________________
Imprezy towarzyszące:

24 czerwca 2022 (piątek)
godz. 19.00 – Wernisaż wystawy “SC 034 / POCZĄTKI CZĘSTOCHOWSKIEGO HIP HOPU”
Pawilon Wystawowy Muzeum Częstochowskiego, Park im. Staszica

godz. 22.00 – koncert “Powrót do korzeni”
Hurragun, Mikser, TRIP, Kixnare, DJ Pancho, DJ Gram
Klub Rura, Aleja Najświętszej Maryi Panny 38

  • kg
Najnowsze artykuły