Mykanowską kawę sprzedawali jako… włoską

11.01.2019

Mykanowską kawę sprzedawali jako… włoską

Wkrótce na ławie oskarżonych zasiądzie 13 osób, które działały w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się produkcją i podrabianiem markowej włoskiej kawy. W sumie podczas wspólnych działań policjantów częstochowskiego CBŚP i prokuratury zabezpieczono 24 tony produktu. Jego wartość wyniosła ponad 1,8 mln złotych.

W lutym 2017 roku funkcjonariusze częstochowskiego CBŚP wkroczyli do magazynu w jednej z miejscowości powiatu częstochowskiego. Wewnątrz zabezpieczyli 60 palet z kartonowymi pudłami. W środku znajdowały się kilogramowe opakowania kawy oznaczone znaną włoską marką. Waga zabezpieczonych podróbek to prawie 24 tony. Po dokładnej analizie ustalono, że towar mógł być wart ponad 1,8 mln złotych. Policjanci CBŚP zabezpieczyli kompletną linię produkcyjną wraz z wszystkimi niezbędnymi elementami umożliwiającymi porcjowanie i pakowanie kawy. Co ciekawe, sprzęt był już zdemontowany, załadowany na samochód i przygotowany do wywiezienia.

Funkcjonariusze CBŚP wdrożyli złożone czynności śledcze, mające na celu wykrycie osób odpowiedzialnych za przestępczy proceder. Stopniowo ustalali kolejne osoby podejrzane. W roku śledztwa ustalono, że grupa działała na terenie powiatu częstochowskiego, w okresie od stycznia 2016 roku do lutego 2017 roku. Jej członkowie zajmowali się wytwarzaniem i wprowadzaniem do obrotu handlowego kawy z etykietami znanej włoskiej marki.

Grupę przestępczą założył i kierował nią mężczyzna w wieku 49 lat, który w pomieszczeniach magazynowych legalnie funkcjonującej firmy, ulokował linię produkcyjną służącą do paczkowania produktu. Zaopatrywał on fabrykę w surowiec w postaci ziaren kawy, a także zapewniał dostawy niezbędnych do jej paczkowania elementów opakowań, które były przez niego sprowadzane z Ukrainy.

W fabryce pracowało 12 osób, które obsługiwały maszyny służące do paczkowania kawy i drukowania na gotowych opakowaniach dat produkcji. Osoby te zajmowały się także zgrzewaniem wypełnionych kawą torebek, układaniem ich do kartonowych opakowań i rozwożeniem towaru do jego odbiorców.

Prokurator ustalił, że w okresie objętym zarzutami, członkowie zorganizowanej grupy przestępczej wyprodukowali ponad 23 700 kilogramów podrobionej kawy, której wartość została oszacowana na ponad 1 850 000 złotych.

Dwunastu oskarżonym zarzucono udział w grupie przestępczej oraz naruszenie prawa do znaku towarowego. Grozi im kara pozbawienia wolności do lat 5.

Z kolei mężczyzna, który założył i kierował grupą przestępczą może natomiast spędzić w więzieniu 10 lat.

  • Katarzyna Gwara
  • zdj. CBŚP
Najnowsze artykuły