Na bieżąco z odjazdami i przyjazdami

11.10.2018

Na bieżąco z odjazdami i przyjazdami

Częstochowskie MPK wprowadza kolejne udogodnienie dla pasażerów – tym razem stworzone zostało narzędzie, dzięki któremu pasażerowie posiadający urządzenia z dostępem do internetu, mogą śledzić interesujące ich linie MPK, sprawdzić realny czas przyjazdu i odjazdu na poszczególnych przystankach, a także typ pojazdu, którym będą podróżować. Live MPK, jako element powstającego w mieście Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej, jest dostępny poprzez stronę live.mpk.czest.pl.

Prosta i intuicyjna

– Starając się przekonać mieszkanki i mieszkańców do publicznej komunikacji, wprowadzamy kolejne udogodnienia – mówi prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. – Mam nadzieję, że tego typu rozwiązanie pozwoli lepiej zaplanować podróż komunikacją miejską i więcej osób będzie chciało z niej skorzystać – dodaje. Narzędzie jest bardzo proste i intuicyjne – nie potrzebujemy do tego żadnej aplikacji. Wystarczy wejść na stronę www.live.mpk.czest.pl — Chcieliśmy stworzyć coś, co będzie jak najprostsze w obsłudze, a jednocześnie zapewni maksimum informacji – wyjaśnia współtwórca aplikacji Kamil Świtała z częstochowskiego MPK. – Zastosowane przez nas rozwiązanie zapewnia kompatybilność  z różnymi urządzeniami i systemami operacyjnymi. Wystarczy przeglądarka i dostęp do internetu. Mamy nadzieję, że dzięki temu z naszego narzędzia skorzysta więcej osób, w tym także przyjezdnych.

Dzięki stronie możemy sprawdzić najbliższe – rzeczywiste – odjazdy z przystanku, na którym się znajdujemy, dowiedzieć się jakim typem taboru realizowany jest dany kurs (marka, model, oraz wyposażenie pojazdu takie jak np: biletomat), śledzić pozycję GPS pojazdu, sprawdzić rozkład jazdy dla wybranej linii, a także poinformować o możliwych opóźnieniach. – Liczę, że z biegiem czasu uda się funkcjonalność tej aplikacji jeszcze poszerzyć i w tę mobilną część systemu informacji pasażerskiej, włączyć np. rowery miejskie – zaznacza prezydent.

W przyszłości w aplikacji będą pojawiać się komunikaty nadawane od dyspozytora, informujące o utrudnieniach na drogach takich, jak wypadki lub korki. Już wkrótce na wiatach przystankowych pojawią się kody QR, po zeskanowaniu których pasażer bezpośrednio zostanie przekierowany do widoku najbliższych odjazdów z przystanku, na którym się znajduje. System charakteryzuje się aktualizacją danych w czasie rzeczywistym, co w praktyce oznacza że pasażer może śledzić na żywo aktualną sytuację na drogach.

Cyfrowe tablice

Przy tej okazji warto wspomnieć, że w najbliższych czasie przy 50 przystankach autobusowych i tramwajowych na terenie miasta, zostaną zamontowane cyfrowe tablice zmiennej treści, które stworzą zintegrowany System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej. Każda tablica będzie wyświetlać 6 najbliższych odjazdów. Będą się też pojawiać na nich komunikaty dotyczące czasowych utrudnień w ruchu oraz alarmy w sytuacjach szczególnych lub stanie zagrożenia. Dodatkowo, z tablic będą mogły korzystać osoby niedowidzące lub niewidome. W jaki sposób? Tablice będą wyposażone w głosowe zapowiedzi o najbliższych odjazdach. Ich uruchomienie będzie możliwe za pomocą przycisku znajdującego się na słupie tablicy lub zdalnie, za pomocą pilota. W ramach projektu zostanie zakupionych 1000 pilotów, które zostaną przekazane osobom niedowidzącym i niewidomym, którzy są mieszkańcami naszego miasta. System będzie otwarty i przygotowany do dalszej rozbudowy oraz potencjalnego zwiększenia liczby tablic – na kolejnych przystankach MPK.

  • Katarzyna Gwara
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły