Na miejscach parkingowych stanęły… wózki

10.10.2019

Na miejscach parkingowych stanęły… wózki

Problem zajmowania miejsc parkingowych przeznaczonych dla niepełnosprawnych przez sprawnych kierowców, powtarza się od lat. Częstochowska Młodzieżowa Rada Miasta powiedziała dość i zorganizowała happening, podczas którego… zajęła miejsca parkingowe wzdłuż III alei NMP wózkami dla niepełnosprawnych.

W czwartkowy poranek część miejsc parkingowych w III alei NMP zajęły wózki inwalidzkie. Znalazły się na nich karteczki z najczęściej stosowanymi przez kierowców wymówkami – „Ja tylko na chwilę”, “Ja tylko coś podać”, „Zaraz wracam”, „Ja tylko odbiorę paczkę” itd. W czasie happeningu młodzi ludzie chętnie rozmawiali z mieszkańcami i wyjaśniali cel swoich działań. – Akcja miała uświadomić, jak ważne jest przestrzeganie praw osób niepełnosprawnych. Problem zajmowania miejsc dla niepełnosprawnych jest widoczny nie tylko w Częstochowie – mówiła Amanda Kistela rzeczniczka Młodzieżowej Rady Miasta. W wydarzeniu uczestniczył również prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. – Bardzo dobrze, że to właśnie Młodzieżowa Rada Miasta zorganizowała tego rodzaju happening – podkreślał prezydent. – Dla nas sprawnych pokonanie kilkunastu dodatkowych metrów nie stanowi większego problemu. Jednak dla niepełnosprawnych zajęte miejsce parkingowe niejednokrotnie stanowi barierę nie do pokonania. W efekcie nie można dostać się do apteki, urzędu, biura, czy restauracji. Dzięki tego rodzaju inicjatywom jest szansa, że coraz więcej osób zacznie przestrzegać praw osób z niepełnosprawnościami – podsumował.

W Częstochowie, w strefie płatnego parkowania jest 2750 miejsc, z czego 100 jest przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnościami. Tych uprzywilejowanych sukcesywnie przybywa. Warto przypomnieć, że osoby z  niepełnosprawnościami w całej strefie mogą parkować za darmo.

  • Katarzyna Gwara
Firmy z gwarancją
Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły