Na tropie uprzedzeń

19.09.2018

Na tropie uprzedzeń

Czy łatwo ulegamy stereotypom, kiedy stykamy się z drugim człowiekiem? Do czego to prowadzi? Czy komukolwiek to służy czy raczej szkodzi? Na te i podobne pytania poznamy odpowiedzi grając w antydyskryminacyjną grę opracowaną przez częstochowski magistrat.

Gra, której koncepcję opracował zespół skupiony wokół pełnomocniczki prezydenta Częstochowy ds. równych szans Agaty Wierny, jest kolejnym z działań częstochowskiego samorządu prowadzonych w ramach edukacji antydyskryminacyjnej. Gra – korzystająca z bardzo prostych rekwizytów – wpisuje się w nurt tzw. serious games, których celem jest nie tylko wspólna zabawa, ale także namysł nad swoimi postawami, poglądami, interakcjami z ludźmi, a także rozwiązywanie problemów, a przez to zdobywanie, rozwijanie i utrwalanie rozmaitych społecznych kompetencji.

– Uczestniczki i uczestnicy gry zostają podzieleni na mniejsze zespoły. Każdy zespół otrzymuje wizerunki osób, z którymi wiąże się pewna kryminalna zagadka do rozwiązania – mówi Marcin Breczko z biura prasowego magistratu. – Na początku grający bazują jedynie na wizerunkach, ale potem otrzymują od prowadzących grę nowe wskazówki – muszą je wspólnie trafnie zinterpretować, aby zagadkę rozwikłać. Gdy tylko gra się zaczyna, natychmiast okazuje się, że stereotypy, klisze, obiegowe opinie, wyobrażenia odgrywają ogromną rolę w ocenie osób i faktów. Uczestniczki i uczestnicy uświadamiają sobie wszechobecność stereotypów i uprzedzeń, a otrzymując informacje zwrotne o swoich błędach i postępach, przekonują się, że stereotypowe myślenie prowadzi na manowce – uniemożliwia uzyskanie rzetelnego obrazu sytuacji i tworzenie skutecznych rozwiązań. Przy okazji grający dowiadują się, skąd biorą się stereotypy i jak można sobie z nimi radzić. Doświadczenia przyswojone podczas gry, w grupowej interakcji i w konfrontacji z problemem, stają się źródłem wiedzy, z której można później korzystać w realnych życiowych sytuacjach – z pożytkiem dla siebie i innych – opowiada Marcin Breczko.

Gra stworzona w Urzędzie Miasta Częstochowy sprawdziła się już wielokrotnie podczas warsztatów prowadzonych z rozmaitymi grupami –  przedsiębiorcami, kadrą pedagogiczną i urzędniczą, a także z młodzieżą. – Za każdym razem spełnia swoje zadanie – zwraca uwagę na istnienie uprzedzeń, związane z nimi pułapki i niebezpieczeństwa, a także szkody, jakie ponoszą osoby, które tak usilnie chcemy wtłoczyć w ciasne ramy stereotypów – podsumowuje.

  • kg
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły