Nagrody Miasta Częstochowy. Wyróżnienia w Dziedzinie Kultury

02.09.2022

Nagrody Miasta Częstochowy. Wyróżnienia w Dziedzinie Kultury

Rokrocznie częstochowski magistrat nagradza osoby, których działalność w istotny sposób wzbogaca potencjał Częstochowy, a także przyczynia się do kreowania jej pozytywnego wizerunku. Wyróżnienia wręczono również w Dziedzinie Kultury.

Laureatem Nagrody Miasta Częstochowy w Dziedzinie Kultury w kategorii „Literatura i historia” został Łukasz Suskiewicz. Prozaik. Autor książek: „Egri Bikaver”, „Zależności”, „Mikroelementy”. W 2022 r. nakładem Wydawnictwa Duży Format ukazał się zbiór jego opowiadań „Hotele”. Łukasz Suskiewicz mieszka, pracuje i tworzy w Częstochowie.

Laureatem Nagrody Miasta Częstochowy w Dziedzinie Kultury w kategorii „Teatr i film” został Bartosz Kopeć. W 1995 r. ukończył IX LO im. Norwida, a w 2003 r. Wydział Aktorski Akademii Teatralnej w St. Petersburgu. Od 2005 r. jest aktorem Teatru im. Mickiewicza w Częstochowie. Jest założycielem firmy producenckiej Rolka Studio oraz Studia Aktorskiego Mała Rolka w Częstochowie. Prowadzi szkolenia i warsztaty teatralne.

Laureatką Nagrody Miasta Częstochowy w Dziedzinie Kultury w kategorii „Sztuki plastyczne i fotografia” została Małgorzata Stępniak. Brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą oraz w ponad 40 wystawach indywidualnych. Współtworzy Galerię Konduktorownia, jest wiceprezesem Regionalnego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Częstochowie oraz kuratorką i pomysłodawczynią wszystkich edycji Ogólnopolskiej Wystawy Sztuki „8 KOBIET”. Jej prace znajdują się w zbiorach muzealnych oraz w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą. Mieszka i tworzy w Częstochowie.

Laureatem Nagrody Miasta Częstochowy w Dziedzinie Kultury w kategorii „Muzyka i taniec” został Chór Filharmonii Częstochowskiej “Collegium Cantorum”. Chór Collegium Cantorum od 2012 r. funkcjonuje w strukturach Filharmonii Częstochowskiej. Tylko w ostatnich latach reprezentował nasze miasto i polskie dziedzictwo kulturowe m.in. w Ameryce Południowej czy na Syberii. Współpracuje z najważniejszymi osobistościami polskiej sceny muzycznej, w tym z wybitnymi kompozytorami i muzykologami. To, co wyróżnia Collegium Cantorum na arenie chóralistyki naszego kraju, to nienaganna technika i wyjątkowa wrażliwość muzyczna.

Laureatem Nagrody Miasta Częstochowy w Dziedzinie Kultury w kategorii „Upowszechnianie i ochrona dóbr kultury” zostało Stowarzyszenie Komunikat. Stowarzyszenie istnieje od roku 2013, ale już w 2011 r. – jako grupa nieformalna – zorganizowało w Częstochowie pierwszą edycję Festiwalu Dekonstrukcji Słowa “Czytaj!”, angażując w nią lokalnych twórców i animatorów kultury oraz zapraszając gości z całej Polski.

Na wniosek komisji opiniującej przyznał tytuł „Mecenasa Kultury 2022” firmie Press Glass Holding SA. To prestiżowe wyróżnienie przyznano za zaangażowanie organizacyjne i finansowe, wysoką wartość artystyczną dotowanych projektów i wydarzeń, a także za bezinteresowność i życzliwość okazywane w ramach współpracy z organizatorami wydarzeń kulturalnych w Częstochowie.

  • mat. pras. opr. pn
Najnowsze artykuły