Nagrody za działalność  w organizacjach pozarządowych

18.09.2018

Nagrody za działalność w organizacjach pozarządowych

Prezydent miasta po raz kolejny przyznał nagrody za działalność w organizacjach pozarządowych. Podczas uroczystej Gali Ekonomii Społecznej w Filharmonii Częstochowskiej odebrało je 10 laureatów. Wręczono również dwa inne wyróżnienia.

Nagrody Prezydenta Miasta Częstochowy za działalność w organizacjach pozarządowych są przyznawane osobom fizycznym, organizacjom pozarządowym oraz podmiotom wymienionym w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. W tym roku przyznano również dwa inne wyróżnienia. Złotą Honorową Odznakę “Za Zasługi dla Województwa Śląskiego” otrzymała dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Częstochowie Grażyna Klamek. Po raz pierwszy w historii Gali Ekonomii Społecznej, w związku z ogłoszeniem roku 2018, Częstochowskim Rokiem Praw Kobiet, przyznano Nagrodę Równości im. Mieczysławy Biegańskiej. Otrzymała ją adiunkt w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Śląskiego Edyta Widawska.

Wydarzeniu towarzyszył występ Częstochowskiego Teatru Tańca, który zaprezentował spektakl pt. „Nigdy więcej”.

NAGRODY PREZYDENTA MIASTA CZĘSTOCHOWY ZA DZIAŁALNOŚĆ W ORGANIZACJACH POZARZĄDOWYCH ZA ROK 2018

w kategorii osoba fizyczna:

Tomasz Boral – instruktor sztuk walki, medalista Mistrzostw Polski w kick-Boxingu, prezes Stowarzyszenia Sztuk i Sportów Walki „Backfist”, propagującego styl życia korzystny dla zdrowia psychicznego, zapobiegający izolacji społecznej. Prowadzi bezpłatne zajęcia dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej: bezrobotnych, doświadczonych życiowo, uzależnionych.

Stanisław Całus – jeden z założycieli i wieloletni prezes Towarzystwa Przyjaciół Częstochowy, społecznik, inicjator m.in. budowy gazociągów w wielu dzielnicach miasta, budowy domu kultury i sali gimnastycznej w Mirowie.

Krzysztof Kubik – przewodniczący częstochowskiego oddziału Stowarzyszenia „Pokolenia”, mającego na celu wzrost aktywności osób starszych poprzez zorganizowanie spotkań i zajęć turystyczno-rekreacyjnych. Jeden z organizatorów spotkania z okazji 100-lecia harcerstwa w Polsce, które odbyło się w Pająku k/Częstochowy. Działa na rzecz osób niepełnosprawnych, będących w trudnej sytuacji życiowej i zagrożonych wykluczeniem społecznym

Elżbieta Markowska – prezeska Stowarzyszenia Częstochowskie Amazonki i liderka wolontariuszek. Od 2005 roku pracuje na rzecz kobiet po chorobie nowotworowej, jest organizatorką Marszu Różowej Wstążki, Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kobiet po chorobie nowotworowej na Jasną Górę. Współpracuje z częstochowskimi szpitalami, gdzie ochotniczki-wolontariuszki niosą kobietom pomoc przed i po operacji. Aktywnie działa w miejskich radach na rzecz osób niepełnosprawnych i praw pacjenta.

Andrzej Wosik – wieloletni prezes Polskiego Związku Działkowców Okręg w Częstochowie. Inicjator 2 ogrodów działkowych w Częstochowie, aktywny uczestnik prac nad nową ustawą o rodzinnych ogrodach działkowych, finansowaniu ogrodowej infrastruktury. Zasłużony w rozwój ogrodnictwa działkowego w naszym mieście i budowę społeczeństwa obywatelskiego.

Paulina Ziembacz – wiceprezeska Fundacji Oczami Brata. Asystentka osoby niepełnosprawnej, z wieloletnim doświadczeniem zdobytym jako wolontariuszka. Inicjatorka szeregu działań na rzecz osób z niepełnosprawnością, trener aktywności społecznej. Wprowadziła m.in. w Częstochowie usługę przerwy regeneracyjnej dla opiekunów niepełnosprawnych osób zależnych. Aktywnie działa w Fundacji Oczami Brata, mobilizując osoby z niepełnosprawnością do działania i podjęcia walki ze swoimi ograniczeniami.

w kategorii osoba prawna

Polski Związek Niewidomych Okręg Śląski Delegatura w Częstochowie na terenie Częstochowy zrzesza 962 osób z niepełnosprawnością związana ze wzrokiem. Główne działania stowarzyszenia to rehabilitacja społeczna, zawodowa i środowiskowa podopiecznych. Prowadzi Bibliotekę Książki Mówionej, ośrodek wychowawczo-rewalidacyjny, realizuje szereg projektów, m.in. „Absolwent-Wspieranie niewidomych na rynku pracy”, „Sztuka przez dotyk” –warsztaty dla dzieci i młodzieży niewidomej i słabo widzącej”. Organizuje konkursy, warsztaty, wystawy, imprezy integracyjne i sportowe dla osób niewidomych i słabo widzących oraz ich opiekunów.

Stowarzyszenie Klub Ludzi Aktywnych „Zabiegani Częstochowa”, który zrzesza ponad 100 członków. Głównym celem stowarzyszenia jest krzewienie kultury fizycznej, udział w imprezach sportowych, przeciwdziałanie patologiom społecznym. „Zabiegani” są organizatorem corocznego Biegu Częstochowskiego, Biegu Rodzinnego, Treningu od zmierzchu do świtu – dla uczczenia Święta 11 listopada. Najnowszą inicjatywą są Jesienne Piątki Zabieganych – cykl otwartych treningów biegowych adresowanych do mieszkańców, które odbywają się w kolejne piątki do końca listopada.

Stowarzyszenie „Senior Tur” działa od 2013 roku, w tym czasie zorganizowało 32 zbiorowe wystawy fotograficzne członków. Jest organizatorem 29 spotkań z ciekawą fotografią i ciekawymi ludźmi, 74 wyjazdów plenerowych dla seniorów, których efektem były wystawy fotograficzne. Stowarzyszenie działa na rzecz seniorów i osób z niepełnosprawnością , aktywizując ich do działania na rzecz środowiska lokalnego.

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Miejski w Częstochowie kieruje, inspiruje i wspiera prace 36 kół TPD na terenie miasta, skupia 164 członków i dziesiątki członków wspierających oraz wielu przyjaciół dzieci. Swoją działalnością Towarzystwo obejmuje szczególnie dzieci zaniedbane wychowawczo, chore oraz rodziny znajdujące się w trudnych sytuacjach życiowych (dożywianie, organizowanie wypoczynku, pomoc w zakupie odzieży, leków, rehabilitacji). Towarzystwo jest organizatorem wielu kulturalnych imprez miejskich, m.in. przeglądu Małych Form Teatralnych- terapia przez sztukę oraz realizatorem projektów dla dzieci, m.in. „Mój region-moja Ojczyzna”, „Odyseja młodych umysłów”, „Pomagamy innym”. W tym roku Towarzystwo Przyjaciół Dzieci obchodzi jubileusz 100-lecia istnienia.

  • kg
Najnowsze artykuły