Najlepsi śląscy specjaliści już w Częstochowie

02.08.2019

Najlepsi śląscy specjaliści już w Częstochowie

Przez lata uważnie wsłuchiwali się w potrzeby pacjentów, zdobywali rzetelną wiedzę i specjalistyczne doświadczenie. Dzięki temu stworzyli miejsce, w którym kompleksowa opieka medyczna jest dobierana w sposób indywidualny. Wspólna praca zespołu specjalistów pozwala podejmować się leczenia pacjentów wymagających ponadstandardowego postępowania. Centrum Medyczne „Promedyk” oferuje opiekę medyczną wybitnych specjalistów ze śląskich klinik. Rozmawiamy z jednym z nich – kardiologiem, Tomaszem Gąsiorem.

Red.: Z jakimi schorzeniami zgłaszają się do Pana pacjenci?

Przede wszystkim z objawami choroby wieńcowej. To schorzenie, którego istotą jest miażdżyca naczyń krwionośnych i które może dotknąć każdego z nas. Najbardziej narażone są osoby starsze, jednak choroba rozwija się od najmłodszych lat. U ludzi z miażdżycą w ścianie naczyń wieńcowych, tworzą się blaszki miażdżycowe, których obecność powoli prowadzi do zwężenia świata naczyń i upośledzenia dopływu krwi do mięśnia sercowego. W momencie, gdy cholesterol stworzy blaszkę miażdżycową zwężającą naczynia wieńcowe do tego stopnia, że będzie to dawać objawy. Najczęściej wtedy u chorych pojawiają się pierwsze objawy, szczególnie przy niedużym wysiłku. Choroba może być stabilna i niestabilna. Jak ona powstaje? To przede wszystkim predyspozycje genetyczne, złe odżywianie się, palenie papierosów, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, uwarunkowania środowiskowe.

Red.: Na część czynników mamy więc wpływ i możemy w porę zareagowa

. Podstawą są jednak regularne badania.

W przypadku serca bardzo ważna jest sama profilaktyka. To przede wszystkim zdrowy tryb życia, a co za tym idzie unikanie wyrobów tytoniowych, alkoholu i stresu. Poza tym rzeczywiście niezwykle istotne są regularne badania kontrolne – w pewnym wieku powinniśmy je wykonywać systematycznie – udając się do lekarza pierwszego kontaktu i kardiologa. Z ich wynikami powinniśmy w pierwszej kolejności zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który zdecyduje czy pacjent powinien udać się na specjalistyczne badania do kardiologa.

Red.: Udając się do kardiologa również powinniśmy mieć ze sobą wyniki wszystkich badań?

Niekoniecznie. Czasem na podstawie samego wywiadu kardiolog może wysnuć podejrzenie, z jaką chorobą ma do czynienia. W Poza tym podstawowe badania kardiologiczne możemy wykonać na miejscu w przychodni. Oczywiście posiadanie ze sobą aktualnych wyników badań laboratoryjnych może znacznie ułatwić pracę proces diagnostyczny. Na tej podstawie możemy bowiem od razu wykluczyć niektóre patologie, jak na przykład niedokrwienność serca anemię lub zaburzenia elektrolitowe itd. Z kolei EKG i USG serca (tzw. badanie ECHO) pozwalają pośrednio ocenić czynność całego serca. Na podstawie tych badań możemy stwierdzić jego nieprawidłową budowę, przerost, wady zastawkowe, a także funkcję skurczową i rozkurczową komór oraz zaburzenia rytmu. Szczególnie istotnym badaniem są zapisy holterowskie, takie jak 24-godzinne monitorowanie serca pod kątem zaburzeń rytmu i przewodzenia oraz dobowego zapisu ciśnienia krwi.

Red.: Do kardiologa zgłaszają się zwykle osoby starsze?

Przeważnie tak – to osoby w wieku powyżej 60 lat. Jednakże w ostatnich latach ta tendencja nieco się zmienia i zgłaszają się do nas coraz młodsze osoby. To dobrze i źle. Dlatego, że zgłaszają się dwie grupy młodych osób. Dobrze, ponieważ zgłaszają się osoby które jeszcze nie chorowały ale chcą dowiedzieć się o stanie zdrowia swojego serca. Źle, ponieważ niektóre z osób zgłaszających się już w młodym wieku mają za sobą incydent kardiologiczny. We współczesnym świecie zawały serca nawet u 30-latków nikogo już nie zaskakują. Pamiętajmy, że na zdrowie pracujemy całe swoje życie. Dlatego profilaktyka i zdrowy tryb życia to najważniejsze elementy.

Red.: Jakie objawy powinny nas niepokoi

? Kiedy powinniśmy zgłosić się do kardiologa?

Najgroźniejszym objawem jest ból w klatce piersiowej – gniotący, rozrywający, ściskający. W takim przypadku powinniśmy niezwłocznie zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, kardiologa lub wezwać zespół pogotowia ratunkowego. Kolejnym objawem jest nierówne bicie serca, gdy występuje często i nie ustępuje po kilku chwilach, i może być na przykład przejawem napadowego migotania przedsionków, które nieleczone może doprowadzić do udaru mózgu. Tak naprawdę nie powinniśmy lekceważyć żadnych dolegliwości bólowych w klatce piersiowej i należy pamięta

, że wizyta u lekarza i rozpoczęcie leczenia może nas uchronić przed m.in. zawałem serca.

  • Redakcja
Najnowsze artykuły