Narodowy Zespół Pieśni i Tańca z Kijowa wystąpił na Jasnej Górze

18.04.2022

Narodowy Zespół Pieśni i Tańca z Kijowa wystąpił na Jasnej Górze

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego na Jasnej Górze wystąpił Narodowy Zespół Pieśni i Tańca z Kijowa. Jak przypomina Biuro Prasowe Jasnej Góry, to już trzeci występ ukraińskich artystów na Jasnej Górze.

“Wieriowka, dusza Ukrainy dziękuje Polsce” – występ Narodowego Zespołu Pieśni i Tańca z Kijowa odbył się w Bazylice. – Ten koncert jest wyjątkowy. Przyjechaliśmy bowiem też podziękować Polakom za pomoc, której udzielają Ukrainie – podkreślił Mieczysław Durkalec, producent koncertu i przedstawiciel chóru na Polskę, cytowany przez Biuro Prasowe Jasnej Góry.

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego na Jasnej Górze po Mszy św. w j. ukraińskim wybrzmiały tradycyjne ukraińskie utwory wielkanocne w wykonaniu Narodowego Zespołu Pieśni i Tańca Ukrainy im. Grygoria Wieriowki z Kijowa. Nie zabrakło wspólnej modlitwy o pokój, pieśni sakralnych, w tym maryjnych, a także tych wykonanych w języku polskim. Swoją szczególną wymowę miała m.in. ulubiona pieśń  Jana Pawła II pt. „Barka”.

Jak zapewnił producent koncertu, przesłanie wydarzenia jest o wiele głębsze niż sam przekaz kultury i sztuki ukraińskiej. – Ja osobiście też udzielam pomocy, goszczę w domu 2 rodziny ukraińskie, łącznie 7 osób. A takich polskich rodzin są tysiące. Ukraińcy to wiedzą i są bardzo wdzięczni. To jest element, który zburzył jakieś bariery i miejmy nadzieję, że będzie podstawą przyjaźni na wieki – powiedział p. Durkalec.

Artyści Narodowego Zespołu Pieśni i Tańca Ukrainy im. Grygoria Wieriowki z Kijowa są szczęśliwi, że mogą śpiewać dla Boga, a na Jasnej Górze w sposób szczególny czują atmosferę sacrum.

W repertuarze zespołu jest już też kilka utworów polskich wykonanych naprawdę bardzo dobrze, profesjonalnie i poprawnie w sensie językowym – zauważył producent koncertu.

Zespół Pieśni i Tańca został utworzony w 1943 r. w Charkowie przez Grigorija G. Wieriowkę dla podtrzymania ducha ukraińskiej armii walczącej z armią hitlerowskich Niemiec na ukraińskim froncie.

Zespół w składzie: chór, orkiestra i balet szybko stał się reprezentacyjnym zespołem Ukrainy, znanym na terenie ZSRR i w świecie. W 1997 r. uzyskał status narodowego. Jest laureatem wielu prestiżowych i międzynarodowych nagród. Wykonuje pieśni patriotyczne i ludowe Ukrainy oraz wielu narodów świata, a także klasykę światową.

– Zawsze z wielką przyjemnością przyjeżdżamy śpiewać na chwałę Boga w tym szczególnym miejscu – dodał Mieczysław Durkalec.

To dla Narodowego Chóru Ukrainy już trzeci występ na Jasnej Górze. Zespół śpiewał tu m.in. w 2018 r. podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater. Zabrzmiał wtedy Akatyst ku czci Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy z modlitwą o pokój dla Ukrainy.

  • RED/BPJG
  • fot. BPJG
Najnowsze artykuły