Nie daj się okraść!

01.07.2022

Nie daj się okraść!

Sezon wakacyjny sprzyja włamaniom i kradzieżom. Według policyjnych danych statystycznych jest ich coraz więcej. Aby zmienić tę tendencję miasto, wspólnie z Komendą Miejską Policji w Częstochowie oraz Zakładem Gospodarki Mieszkaniowej „TBS” organizuje kampanię informacyjno-prewencyjną. Jej hasło przewodnie brzmi „Twoje bezpieczne mieszkanie”.

Jak wynika z policyjnych statystyk, włamania do mieszkań stają się codziennością. Tylko w 2017 roku policja w Polsce odnotowała 65 514 kradzieży z włamaniem, w 2018 – 66 510, w  2019 – 69 253, w 2020 – 72 502, zaś w 2021 – 71 625. Od stycznia 2022 roku w Częstochowie doszło do 74 kradzieży z włamaniem do mieszkań i garaży. Do 19 włamań doszło na terenie powiatu częstochowskiego. – Bezpieczeństwo mieszkańców, nie tylko w przestrzeni publicznej, ale także we własnych domach jest dla nas bardzo ważne. Dlatego od lat współpracujemy z policją, strażą pożarną i Zakładem Gospodarki Mieszkaniowej „TBS” organizując różnego rodzaju akcje edukacyjne – mówi prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. Najnowsza ma pomóc w uchronieniu mieszkańców przed ewentualnymi włamaniami czy kradzieżami. W jej ramach przygotowano spot radiowy, plakat, a także broszurę „Twoje bezpieczne mieszkanie”, która zawiera zestaw sprawdzonych rad, które mogą okazać się przydatne, gdy planujemy opuścić nasze mieszkanie. Z książeczki dowiemy się m.in., jak działa złodziej oraz co powinno nas zaniepokoić np. głuche połączenia telefoniczne, szarpanie za klamkę drzwi wejściowych, pozostawione na wycieraczce ulotki reklamowe czy zrzucone na podwórko pranie. – Zależy nam na tym, aby mieszkańcy czuli się bezpieczne we własnych domach. Za sprawą kampanii chcemy dotrzeć, do jak największej liczby osób – mówi Paweł Konieczny, dyrektor naczelny, prezes zarządu ZGM TBS w Częstochowie. – Jestem przekonany, że najlepszym zabezpieczeniem domu lub mieszkania jest życzliwy sąsiad. Rozmawiajmy z sąsiadami o bezpieczeństwie w naszym miejscu zamieszkania, ustalajmy wspólnie, jak zachować „sąsiedzką czujność – dodaje.

Wbrew pozorom przestępcy nie działają tylko pod osłoną nocy. – Do 90% przestępstw związanych z włamaniami na terenie naszego miasta, jak i powiatu dochodzi w dzień, wtedy gdy lokatorzy są poza domem. Przestępcy wykorzystują ten moment i dokonują włamań – mówi mł. insp. Dariusz Kiedrzyn, Komendant Miejski Policji w Częstochowie.

Kiedy na dłuższy czas opuszczamy mieszkanie (urlop, pobyt w szpitalu), możemy zostawić  sąsiadowi lub innej zaufanej osobie klucze do domu i poprosić o codzienne zapalanie światła w różnych pomieszczeniach, włączenie radia lub telewizji czy wyjmowanie ze skrzynki korespondencji – to wszystko stworzy wrażenie, że w mieszkaniu stale ktoś przebywa. Pamiętajmy o tym, by nie przechowywać w domu znacznych kwot pieniędzy oraz wartościowej biżuterii. Warto także zamontować wizjer i łańcuch, a klucz chować w bezpiecznym miejscu – nigdy pod wycieraczką. – Apelujemy do mieszkańców o przezorność i prawidłowe zabezpieczenie swojego mienia, szczególnie podczas naszej nieobecności. Prosimy również o reagowanie, gdy tylko zauważymy cokolwiek, co budzi nasz niepokój w okolicach miejsca zamieszkania oraz zwracanie uwagi na to, co dzieje się wokół nas – dodaje.

  • kg
Najnowsze artykuły