Nie musisz się samodzielnie rozliczać

20.01.2019

Nie musisz się samodzielnie rozliczać

Złożenie rocznego zeznania podatkowego będzie w tym roku zdecydowanie łatwiejsze. Obowiązkowych formalności dokona za nas Krajowa Administracja Skarbowa. Będzie to robić niemal z automatu, co oznacza, że nie trzeba składać specjalnych wniosków w tej sprawie. Unikniemy też długich kolejek w urzędach skarbowych. Wystarczy bowiem tylko zerknąć na elektroniczny dokument i albo go zaakceptować, albo ewentualnie skorygować i wysłać.

Bez dodatkowych wniosków

Przypomnijmy, w poprzednich latach podatnicy mogli składać zeznania podatkowe w postaci papierowej albo w postaci elektronicznej – za pośrednictwem systemu e-Deklaracje.

W wyniku nowelizacji, obok obecnie funkcjonujących sposobów, wprowadzona została usługa polegająca na wypełnieniu zeznania podatkowego przez Krajową Administrację Skarbową bez konieczności składania wniosku przez podatnika. Dotyczy to zarówno tych nieprowadzących działalności gospodarczej, jak i prowadzących działalność gospodarczą, rozliczających się według skali podatkowej lub liniowo, a także podatników uzyskujących dochody kapitałowe. To podatnik zdecyduje czy chce skorzystać z tak przygotowanego zeznania czy też samodzielnie je wypełnić i złożyć do urzędu skarbowego.

Sporządzone przez KAS zeznanie podatkowe będzie udostępnione podatnikom w wersji elektronicznej na stronie www.podatki.gov.pl. Będzie się można z nim zapoznać od 15 lutego. Wymagane będzie jednak wcześniejsze uwierzytelnienie się poprzez podanie niezbędnych danych osobowych. Później wystarczy wszystko zweryfikować i zaakceptować formularze. Zeznanie będzie można też uzupełnić np. o numer konta do zwrotu nadpłaty. Podczas edycji wstępnie wypełnionego wniosku, będzie można też, jak wyjaśniał już wcześniej resort finansów, samodzielnie wystąpić o odpowiednie ulgi – np. na dzieci. Jeśli podatnik zdecyduje się na elektroniczną formę złożenia PIT-u, to zwrot pieniędzy otrzyma do 45 dni.

System nie odpisze niczego za nas

Warto również zauważyć, że w przypadku posiadania w rejestrach Krajowej Administracji Skarbowej danych kontaktowych danej osoby (adres e-mail, nr telefonu), podatnicy otrzymają dodatkowo powiadomienie o sporządzonym zeznaniu, a aplikacja, w której zostaną udostępnione, będzie zapewniała podatnikom nieograniczony dostęp do tych zeznań oraz do Urzędowego Potwierdzenia Odbioru (UPO) potwierdzającego złożenie zeznania podatkowego. Trzeba jednak pamiętać, że system niczego nam nie odpisze “za nas”. Jeśli formularza nie wypełnimy będzie to oznaczało, że pieniędzy po prostu nie otrzymamy. To samo dotyczy 1 proc. podatku dla wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP) – w formularzu musimy umieścić dane sami.

W przypadku rozliczeń za 2018 r., zeznania będą dostępne dla podatników – osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, składających zeznanie podatkowe na formularzu PIT-37 oraz podatników uzyskujących przychody z kapitałów pieniężnych (np. przychody ze zbycia akcji) składających zeznanie podatkowe na formularzu PIT-38.

Od rozliczeń za 2019 r. zeznania podatkowe będą dostępne również dla podatników – osób fizycznych prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą składających zeznanie podatkowe na formularzu PIT-36, PIT-36L lub PIT-28.

Uwaga na fałszywe e-maile

Ministerstwo Finansów ostrzega przed fałszywymi e-mailami, w których autor informuje o wątpliwościach dotyczących złożonej deklaracji oraz wzywa do ustosunkowania się co do zaistniałej sytuacji. W treści może znajdować się link. Nie należy otwierać wiadomości, ani załącznika, klikać w linki zawarte w treści oraz odpowiadać na e-mail nadawcy. Mogą one zawierać szkodliwe oprogramowanie.

 

Roczne rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) dotyczyć będzie podatników rozliczających się:

indywidualnie,
wspólnie z małżonkiem,
w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci.

 

Przygotowany PIT będzie można:
zweryfikować i zaakceptować
nie zrobić nic, co w przypadku PIT-37 i PIT-38 będzie skutkowało automatycznym zaakceptowaniem przygotowanego zeznania
zmodyfikować
odrzucić przygotowane zeznanie i przygotować swoje (można je będzie wypełnić samodzielnie w usłudze „e-PIT” albo rozliczyć się w innej formie). Przygotowany przez KAS dokument nie będzie brany pod uwagę.

  • Katarzyna Gwara
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły