07.12.2017

Nie tylko Mikołaj rozdawał prezenty

Częstochowscy policjanci pozazdrościli trochę świętemu Mikołajowi i szóstego grudnia również postanowili rozdawać upominki. Wręczali przechodniom odblaski i zachęcali do korzystania z nich, nie tylko po zapadnięciu zmroku poza obszarem zabudowanym, ale również w obszarze zabudowanym na nieoświetlonych lub słabo oświetlonych odcinkach dróg.

– Idea przedsięwzięcia wywodzi się z Norwegii, gdzie jest ono organizowane każdego roku. W Polsce po raz pierwszy „Dzień Odblasków” został przeprowadzony w 2016 roku w ramach projektu „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym”. Inicjatorem działania była Komenda Główna Policji – mówi podkom. mgr Marta Ladowska, oficer prasowy częstochowskich stróżów prawa.

W ramach „Dnia Odblasków” Komenda Miejska Policji w Częstochowie przeprowadziła na placu Biegańskiego specjalne działania profilaktyczne, w które włączył się Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Częstochowie. Policjantki z Wydziału Ruchu drogowego st. sierż. Zuzanna Barwaniec i sierż. Małgorzata Makles oraz Marcin Gonciarek – Kierownik Działu Szkoleń i Logistyki z WORDu wręczali przechodniom odblaskowe kamizelki i opaski. Tłumaczyli przy tym, jak ważne jest ich noszenie.

Od 2018 roku – 1 października będzie „Ogólnopolskim Policyjnym Dniem Odblasków”. – Marzeniem chyba nas wszystkich jest jednak, aby każdy dzień był dniem odblasków, a niechronieni uczestnicy ruchu drogowego byli widoczni na polskich drogach. W okresie jesienno-zimowym zmieniają się warunki atmosferyczne, dzień się staje coraz krótszy, a na źle oświetlonej jezdni, w ciemnej kurtce, pieszy jest słabo widoczny dla kierowcy samochodu. Korzystanie z elementów odblaskowych zwiększa kilkukrotnie widoczność pieszego, przez co prowadzący pojazd ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania bądź hamowania – podkreśla podkom. mgr Marta Ladowska.

Przy tej okazji został ogłoszony również został konkurs dla przedszkoli na projekt odblasku, który będzie symbolem akcji przez cały 2019 rok. – Do 31 maja 2018 roku czekamy na zgłoszenia od przedszkoli, które będą chciały wziąć dział w konkursie przesyłając swoje projekty do komendy wojewódzkiej lub komendy stołecznej policji. 31 sierpnia 2018 roku ogłosimy listę laureatów. W konkursie przewidziane są nagrody rzeczowe, w tym nagroda główna Komendanta Głównego Policji. Zgodnie z regulaminem konkursu oprócz nagrody głównej przewiduje się przyznanie trzech wyróżnień – podsumowuje oficer prasowy częstochowskich policjantów.

 

  • kg
  • zdj. kg
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły