Nie ustąpił pierwszeństwa. Czteroletnia dziewczynka nie żyje

15.04.2019

Nie ustąpił pierwszeństwa. Czteroletnia dziewczynka nie żyje

Wkrótce na ławie oskarżonych zasiądzie 19-letni Jan B., który oskarżony jest o spowodowanie wypadku w Hucisku. W zdarzeniu ucierpiała 4-letnia dziewczynka. Dziecko spędziło w szpitalu ponad trzy tygodnie. Niestety, mimo wysiłku lekarzy, życia 4-latki nie udało się uratować.

Do zdarzenia doszło 28 lipca ubiegłego roku około godz. 16.00. 18-letni Jan B. jechał osobową dacią logan z Huciska do Katowic. Warunki drogowe były dobre. Dojeżdżając do drogi DW792 Jan B. nie zachował szczególnej ostrożności i wyjeżdżając z drogi podporządkowanej, zajechał drogę prawidłowo poruszającemu się peugeotowi 208, którym podróżowały 3 osoby. – W ten sposób oskarżony doprowadził do zderzenia pojazdów, w wyniku którego 4-letnia pasażerka peugeota doznała poważnych obrażeń głowy. Na ich skutek pokrzywdzona zmarła 16 sierpnia 2018 roku – mówi prokurator Tomasz Ozimek, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.

W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono, że zarówno Jan B., jak i kierujący peugeotem, byli trzeźwi.

– Na podstawie opinii biegłego ds. ruchu drogowego ustalono, że przyczyną wypadku drogowego było zachowanie Jana B., który poruszał się z nadmierną prędkością i nie zastosował się do znaku „ustąp pierwszeństwa”. Ponadto biegły stwierdził, że kierujący peugeotem również poruszał się z prędkością większą niż dozwolona, jednak nie miało to wpływu na zaistnienie wypadku. Z opinii wynika bowiem, że kierujący peugeotem, poruszając się z prędkością dozwoloną, także nie zdołałby zareagować na zagrożenie – wyjaśnia prokuratur Ozimek.

W śledztwie prokurator przedstawił Janowi B. zarzut spowodowania śmiertelnego wypadku drogowego. Przesłuchany w charakterze podejrzanego Jan B. przyznał się do zarzucanego mu przestępstwa i wyjaśnił, że nie pamięta okoliczności zdarzenia.

Jan B. nie był w przeszłości karany.

Zarzucane oskarżonemu przestępstwo jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Ponadto sąd może orzec wobec oskarżonego środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów na okres od roku do 15 lat.

  • Katarzyna Gwara
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły