Nie ustąpiła pierwszeństwa…

07.06.2019

Nie ustąpiła pierwszeństwa…

21-letnia mieszkanka powiatu lublinieckiego straciła prawo jazdy, po tym jak doprowadziła do wypadku. Nie ustąpiła ona pierwszeństwa przejazdu i zderzyła się z 65-letnią mieszkanką Świętochłowic. Starsza z kobiet z obrażeniami ciała trafiła do szpitala.

Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu to obok nadmiernej prędkości najczęstsza przyczyna wypadków i kolizji. I to właśnie z tego powodu doszło do wypadku na ulicy Ceramicznej, pomiędzy miejscowościami Patoka i Wędzina. 21-letnia kobieta, kierująca audi, nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu i doprowadziła do zderzenia z prawidłowo jadącym suzuki. Za jego kierownicą siedziała 65-letnia mieszkanka Świętochłowic. Starsza z kobiet z obrażeniami ciała trafiła do szpitala w Oleśnie. Za spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym mieszkanka powiatu lublinieckiego straciła prawo jazdy. Wkrótce czeka ją rozprawa sądowa.

Nie ustąpienie pierwszeństwa to jedna z częstych przyczyn wypadków drogowych!

Nieustąpienia pierwszeństwa podczas włączania się do ruchu

Włączanie się do ruchu następuje przy rozpoczynaniu jazdy po postoju lub zatrzymaniu się niewynikającym z warunków lub przepisów ruchu drogowego oraz przy wjeżdżaniu:
– na drogę z nieruchomości, z obiektu przydrożnego lub dojazdu do takiego
– obiektu, z drogi niebędącej drogą publiczną oraz ze strefy zamieszkania;
– na drogę z pola lub na drogę twardą z drogi gruntowej;
– na jezdnię z pobocza, z chodnika lub z pasa ruchu dla pojazdów powolnych;
– na jezdnię lub pobocze z drogi dla rowerów, z wyjątkiem wjazdu na przejazd dla rowerzystów lub pas ruchu dla rowerów;
– pojazdem szynowym – na drogę z zajezdni lub na jezdnię z pętli.
W każdym z tych przypadków należy zachować szczególną ostrożność, ocenić odległość do zbliżających się pojazdów i wybrać dogodny moment na włączenie się do ruchu.

Nieustąpienie pierwszeństwa podczas zmiany pasa ruchu

Często, żeby wykonać skręt w lewo czy zawracanie, należy najpierw zmienić pas ruchu. Zdarzają się przypadki, że podczas tego manewru dochodzi do próby zajechania drogi innemu pojazdowi. Dlaczego tak się dzieje? Kierowcy nie mają nawyku spojrzenia w lusterko przed ruszeniem kierownicą i zmianą pasa lub też niewłaściwie oceniają odległość od innego pojazdu i prędkość z jaką on się porusza.

Nieustąpienie pierwszeństwa na skrzyżowaniu

Największy problem z nieustąpieniem pierwszeństwa przejazdu występuje na skrzyżowaniach. Kierowcy często nie dostrzegają nieoznakowanych skrzyżowań równorzędnych, źle ustalają kolejność przejazdu, czy też nie potrafią dostosować swojego zachowania do dynamicznie zmieniającej się sytuacji na drodze. Pamiętajmy, że kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany:
– zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo – także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo. Wymienionego przepisu nie stosuje się do pojazdu szynowego, który ma pierwszeństwo w stosunku do innych pojazdów, bez względu na to, z której strony nadjeżdża.

  • Katarzyna Gwara
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły