08.04.2018

Nie zlikwidują Narodowego Funduszu Zdrowia

Politycy Prawa i Sprawiedliwości wycofali się z obietnicy wyborczej dotyczącej likwidacji Narodowego Funduszu Zdrowia. Jeśli przestanie on istnieć, to na pewno nie w tej kadencji.

Przypomnijmy, o planach dotyczących zmianach w polskiej służbie zdrowia partia obecnie rządząca informowała już w czasie kampanii wyborczej. Później pomysł rewolucji przedstawił ówczesny minister zdrowia, Konstanty Radziwiłł. Najważniejsza zmianą miała być likwidacja zasady powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Służba zdrowia miała być finansowana bezpośrednio z budżetu państwa, z podatków i miała obejmować wszystkich pacjentów – w tym także wykluczonych przez obecny system, którzy nie mają prawa do korzystania z pomocy medycznej opłacanej ze środków publicznych. Ówczesny minister tłumaczył, że zostanie utworzony Państwowy Fundusz Celowy, “który będzie zawiadywał pieniędzmi dotyczącymi zdrowia”. Zgodnie z zapowiedziami, od 1 stycznia 2018 roku Narodowy Fundusz Zdrowia miał zostać postawiony w stan likwidacji – w okresie przejściowym miał funkcjonować na zasadzie ciągłości jako instytucja, a dopiero później resort chciał przejść do rozwiązań docelowych, jakimi miała być administracja państwowa. Nowy rok nadszedł, a Narodowy Fundusz Zdrowia, jak funkcjonował tak funkcjonuje. Nic nie wskazuje na to, aby jego pozycja była zagrożona. Wszelkie wątpliwości w tej sprawie rozwiewają politycy PiS, którzy wycofują się z przedwyborczych obietnic. W rozmowie z radiem RMF FM obecny minister zdrowia Łukasz Szumowski powołując się na słowa Jarosława Kaczyńskiego z jego przemówienia w Przysusze potwierdził, że w tej kadencji PiS nie planuje likwidacji NFZ i zapowiedział, że decyzja będzie podjęta w przyszłej kadencji parlamentarnej. Minister podkreślił też, że wciąż nie wiadomo, czy Narodowy Fundusz Zdrowia w ogóle zostanie zlikwidowany.

  • kg
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły