Nie żyje wieloletni dyrektor Filharmonii Częstochowskiej

20.09.2021

Nie żyje wieloletni dyrektor Filharmonii Częstochowskiej

Zmarł Ireneusz Kozera, wieloletni dyrektor Filharmonii Częstochowskiej, promotor kultury i inicjator wielu działań artystycznych w naszym mieście.

Ireneusz Kozera zmarł w sobotę, 18 września. Przez wiele lat pracował jako szef wydziału kultury Urzędu Miasta Częstochowy. W roku 1995 był głównym specjalistą ds. promocji w Teatrze im. A. Mickiewicza w Częstochowie, a od 1996 dyrektorem Akademickiego Centrum Kultury Politechniki Częstochowskiej. W okresie swojej pracy w administracji samorządowej doprowadził do reaktywacji zespołu jazzu tradycyjnego Five O’Clock Orchestra, który po 20 latach wznowił działalność koncertową, a w latach 2001 i 2002 został laureatem „Złotej Tarki” na festiwalu w Iławie. Na bazie sukcesów Zespołu od 2002 odbywa się w Częstochowie Festiwal Jazzu Tradycyjnego „Hot Jazz Spring” oraz powstało Częstochowskie Stowarzyszenie Jazzowe, którego Ireneusz Kozera był honorowym członkiem.

Pośród przedsięwzięć powstałych z inicjatywy lub przy wsparciu Ireneusza Kozery wymienić można jeszcze: Częstochowskie Spotkania Gitarowe, Konkurs Rozrywkowej Muzyki Akordeonowej, odbywające się corocznie od 1999 Święto Muzyki, Częstochowską Noc Kulturalną, Festiwal Dobrej Piosenki im. Kaliny Jędrusik.
Był laureatem Nagrody Specjalnej przyznanej w 2008 roku przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego w uznaniu „nieocenionych zasług dla kultury polskiej”, szczególnie w pracy na rzecz upowszechniania kultury muzycznej.

W 2014 roku Ireneusz Kozera został natomiast laureatem nagrody Miasta Częstochowy w dziedzinie kultury – za całokształt osiągnięć w dziedzinie promocji i upowszechniania kultury. W 2017 roku otrzymał honorową odznakę “Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz Złotą Honorową Odznakę za zasługi dla Województwa Śląskiego, a w 2020 roku otrzymał wyróżnienie Miasta Częstochowy PROMOTOR CZĘSTOCHOWY w kategorii kultury.

W latach 2011-2020 Ireneusz Kozera sprawował funkcję dyrektora Filharmonii, a we wrześniu 2020 powierzono mu stanowisko zastępcy dyrektora. W tym samy roku Ireneusz Kozera został laureatem nagrody Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie upowszechniania i ochrony dóbr kultury.

Zawsze z uśmiechem, życzliwością dla innych, z niespożytą energią do działania, pełen pomysłów. Jeszcze w piątek, jak zawsze witał gości w holu przed koncertem inaugurującym kolejny sezon Filharmonii Częstochowskiej, której poświęcił znaczną część swojego zawodowego życia. Był rozpoznawalną postacią nie tylko dla melomanów, którzy odwiedzali gmach przy ul. Wilsona. Człowiek – instytucja oddany muzyce, muzykom i artystom różnych dziedzin sztuki, organizator i animator kultury, bardzo ceniony, lubiany i kompetentny jako szef częstochowskich instytucji kultury, a także pracownik samorządowy – długoletni naczelnik wydziału miejskiej kultury. Będzie go wszystkim bardzo brakowało…

Zmarł 18 września 2021. Miał 69 lat.

  • oprac. kg
Najnowsze artykuły