Niebezpieczna roślina

28.07.2018

Niebezpieczna roślina

W ciepłe i słoneczne dni chętnie spacerujemy na po łąkach i lasach. Na naszej drodze może jednak stanąć… barszcz Sosnowskiego – bardzo niebezpieczna roślina.
Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) został sprowadzony do Polski z Kaukazu w latach 70 jako roślina pastewna. Z czasem okazał się jednym z najgroźniejszych chwastów. Dorasta do wysokości 3-5 metrów wytwarzając charakterystyczny baldach nasienny oraz rozetę liściową z dużymi liśćmi osadzonymi na długich ogonkach pokrytych brązowymi włoskami. Jest on zaliczany do roślin inwazyjnych i występuje na terenie całej Polski. Najczęściej barszcz Sosnowskiego spotkać można wzdłuż strumieni wodnych, na skarpach rowów, na obrzeżach pól i lasów oraz na łąkach i pastwiskach. Wyglądem przypomina koper z charakterystycznymi białymi kwiatami zebranymi w duży baldach i łodygami pokrytymi purpurowymi plamkami.

Najbardziej niebezpieczne są wydzielane przez roślinę olejki eteryczne, które w kontakcie ze skórą powodują poważne, bardzo bolesne oparzenia. To za sprawą furanokumaryny, toksycznej substancji występującej we wszystkich częściach rośliny, która pełni funkcję obronną głównie przed małymi zwierzętami żywiącymi się roślinami. Jednak narażeni na atak barszczu są wszyscy przebywającymi w miejscu jego występowania – do poparzenia może dojść nawet bez kontaktu z rośliną.

Barszcz Sosnowskiego najlepiej zatem omijać z daleka. Jest on szczególnie niebezpieczny w czasie suchych i ciepłych dni. Wówczas związek furanokumaryny najbardziej intensywnie wydziela się przez liście. W przypadku wielkich skupisk roślin, może on przeniknąć do układu oddechowego powodując poparzenia i zatrucie organizmu. Po dotknięciu na wystawionej na słońce skórze pojawiają się trudno gojące się rany i białe plamy. Do rośliny więc najlepiej w ogóle się nie zbliżać. A jeśli ktoś będzie miał z nią kontakt, należy natychmiast zgłosić się do lekarza.

Wśród objawów u osób mających kontakt z barszczem wymienia się: nudności, wymioty, bóle głowy, a także obrażenia układu oddechowego, oczu, a nawet wstrząs anafilaktyczny. Wskazuje się również na możliwość wpływu toksycznych związków na powstawanie nowotworów skóry.

W Polsce barszcz Sosnowskiego rośnie w każdym województwie, jego populacja z roku na rok wzrasta. Roślina ta jest bowiem inwazyjna i bardzo trudna do zwalczania, łatwo się rozprzestrzenia i powoduje degradację środowiska przyrodniczego. Dodatkowo, ma dużą zdolność do regeneracji, jest odporna na wiele środków do zwalczania chwastów i bardzo łatwo się rozmnaża – pojedyncza roślina wytwarza przeciętnie kilkadziesiąt tysięcy nasion, które mają zdolność do kiełkowania przez 5 lat! Wszystko to sprawia, że zwalczanie barszczu jest bardzo trudne i wymaga systematycznych działań realizowanych przez kilka lat.

  • kg

Zapraszamy wszystkich sympatyków sportu do oddawania głosów w tradycyjnym corocznym plebiscycie na najlepszych sportowców, trenerów oraz działaczy regionu. Wśród nominowanych znaleźli się przedstawiciele kilkunastu dyscyplin sportu. Rozstrzygnięcie nastąpi podczas obrad kapituły.

Zakończenie głosowania: 31.01.2019

Najlepszy sportowiec 2018

Najlepszy trener 2018

Najlepszy działacz 2018

Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły