Niedziela – preludium dorocznego szczytu pielgrzymkowego w Częstochowie

13.08.2023

Niedziela – preludium dorocznego szczytu pielgrzymkowego w Częstochowie

W niedzielę 13 sierpnia na Jasnej Górze pojawią się kolejne grupy pielgrzymkowe – wśród nich te, które pokonały bardzo długie trasy, np. grupa z Ustki: ponad 600 km w ciągu 19 dni – podaje Biuro Prasowe klasztoru.

Kolejne grupy pielgrzymkowe przyjdą w niedzielę 13 sierpnia na Jasną Górę – informuje Biuro Prasowe sanktuarium. Wśród nich będą takie, które pokonały bardzo długie trasy, np. grupa z Ustki: ponad 600 km w przeciągu 19 dni.

 

Wejścia rozpoczną się już o godz. 7.30 od Pieszej Pielgrzymki Diecezji Pelplińskiej, godzinę później odliczy się Szczecin. Kolejna pomorska pielgrzymka diecezjalna: koszalińska, wejdzie o godz. 9, a pątnicy z dalekiego Drohiczyna o godz. 9.30. Pątniczą listę zamknie Rzeszów o 10.15. Wszystkie te grupy spotkają się na wspólnej Eucharystii o godz. 11 pod szczytem, czyli na jasnogórskich błoniach.

 

Po południu przyjdą grupy z kolejnych kierunków: Kielce o godz. 13, Sosnowiec o 13.45, Włocławek pół godziny po Sosnowcu, Radom przewidziany jest na godz. 14.45. Kalisz ma swój czas na wejście o godz. 17, na 18.20 ma się odliczyć grupa z Vranowa w Archidiecezji Koszyckiej na Słowacji, zaledwie 10 minut później należy spodziewać się Łomży. Dla tych grup Msza św. odprawiona zostanie o 19.30 też pod szczytem, z wyjątkiem pielgrzymów łomżyńskich, którzy modlić się będą na “swojej” Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej o godz. 19.30.

 

Do pielgrzymek zwanych „długodystansowymi” tego dnia zaliczyć należy tę z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, szczególnie grupę pątników, którzy wyszli sprzed krzyża w nadmorskim Pustkowie. Wierni z miejscowości Łukęcin idą aż 20 dni. Również długą trasę pokonuje corocznie Piesza Pielgrzymka Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej.

 

Bardzo długą tradycję pątniczą ma miasto uważane za najstarsze w Polsce, czyli Kalisz. Po raz 386. odliczy się ta diecezja pod jasnogórskim szczytem. Pielgrzymowania kaliskiego nie przerwały nawet lata okupacji hitlerowskiej i stalinowskiego reżimu. Pątnicy z Kalisza przychodzą na 15 sierpnia – na odpust Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a dzień po uroczystościach, w środę 16 sierpnia, z Jasnej Góry także pieszo wracają do siebie.

 

Słowacy z Vranowa pielgrzymują natomiast w roku 2023 już po raz 33. Zaczęli w 1991 udając się do Częstochowy na VI. Światowy Dzień Młodzieży z papieżem Polakiem – Janem Pawłem II.(PAP)

 

Multimedia

  • Maciej Świerzy
Najnowsze artykuły