Nocna prohibicja

10.11.2017

Nocna prohibicja

O tym, czy kupimy alkohol w godzinach 22.00-6.00 mają decydować samorządy… Ograniczenia mogłyby dotyczyć całego miasta lub wskazanych dzielnic. Taki pomysł zawarty został w projekcie złożonym w sejmie przez posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Projekt dotyczy nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Skąd w ogóle ten pomysł? – Wielkość spożycia alkoholu w Rzeczypospolitej Polskiej jest wyższa niż średnia wielkość w krajach Unii Europejskiej – twierdzą autorzy projektu. Wszystko miałoby leżeć w rękach samorządów. To one decydowałyby, gdzie wprowadzić ograniczenie sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych, czyli między godziną 22.00 a 6.00. Dotyczyłoby ono nie tylko mocnych trunków, ale także piwa i napojów o mocy do 4,5 proc. Projekt zakłada też, że dla każdej dzielnicy limit mógłby być ustalany osobno. Gdyby okazało się, że chętnych jest ponad limit, to pierwszeństwo miałby punkt najbardziej oddalony od już działającego. Warto zaznaczyć, że ograniczenia nie będzie można stosować w stosunku do barów czy restauracji.

Polska Izba Handlu krytykuje ten pomysł. Jej zdaniem stracą na tym nie duże supermarkety, ale mali, lokalni przedsiębiorcy – i to nie tylko ci prowadzący sklepy całodobowe, ale przede wszystkim spożywcze, które są otwarte do 23 lub 24. Na dodatek narażeni będą również ekspedienci – w godzinach nocnych często po alkohol przychodzą ludzie nietrzeźwi, wytłumaczenie im, że nie mogą kupić trunków o godzinie 22.01 z pewnością nie będzie należało do najłatwiejszych zadań. Może to wręcz prowadzić do agresji ze strony klientów. Skoro sklep jest czynny, alkohol stoi na półce to dlaczego nie mogę go kupić? Ponadto organizacja zaznacza, że nadmiar ograniczeń może dać pole do popisu szarej strefie.

Zakaz picia w plenerze

Za sprawą pomysłu PiS, w zapomnienie może też odejść picie pod chmurką. Obecnie zakaz spożywania alkoholu obowiązuje na ulicach, placach i parkach, ale już np. na brzegu rzeki można pić bez ryzyka. Po zmianach miałoby być ono zabronione w każdym miejscu publicznym, które nie zostało do tego wskazane przez samorządy.

Inne etykiety

Nowelizacja miałaby również wprowadzić zmiany w kwestii zasad reklamy piwa w telewizji. Obecnie jest to możliwe od godz. 20.00 do 6.00. Po zmianach mogłyby być one emitowane w godzinach 23.00 do 6.00. Na butelkach alkoholu mają pojawić się informacje o kaloryczności czy składzie trunku.

Nowe przepisy miałby wejść w życie już 1 stycznia 2018 roku.

  • kg

Wielkimi krokami zbliżają się wybory samorządowe. W Częstochowie o fotel prezydenta ubiegać się będzie sześciu kandydatów. Na kogo zamierzacie oddać swój głos? Zachęcamy do zabawy! Głosowanie na naszej stronie zakończy się 15 października.

Na kogo zamierzacie oddać swój głos?

  • Krzysztof Matyjaszczyk (48%, Razem 427)
  • Tomasz Jaskóła (24%, Razem 218)
  • Artur Warzocha (11%, Razem 98)
  • Marcin Maranda (8%, Razem 72)
  • Martin Saczek (8%, Razem 71)
  • Jacek Krawczyk (1%, Razem 9)
Razem: 895

Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły