Notorycznie dewastował symbole religijne

11.01.2019

Notorycznie dewastował symbole religijne

Kilkukrotnie dewastował miejsce przeznaczone do publicznych obrzędów religijnych i nie straszne były mu interwencje policji. 37-latek został jednak ostatecznie zatrzymany i doprowadzono go do sądu. Wkrótce będzie musiał odpowiedzieć za obrazę uczuć religijnych.

– Problem rozpoczął się na początku zeszłego roku. To właśnie wtedy po raz pierwszy została rozbita figurka Matki Bożej, zniszczono także m.in. znicze i kwiaty – powiedzieli nam mieszkańcy dzielnicy Zawodzie-Dębie, którzy obserwują, co dzieje się przy krzyżu misyjnym. To miejsce stało się głównym celem dewastatora. O figurkę zatroszczyła się jedna z mieszkanek. Kobieta spędziła dużo czasu na uratowaniu i sklejeniu jej. Na nic się to zdało – 37-latek ponownie ją rozbił, i to dwukrotnie.

– W sumie ataków na to miejsce było aż siedem – mówią nam mieszkańcy – dzwoniliśmy na policję, która interweniowała, jednak to nie podziałało. Co jakiś czas dochodziło do nowych dewastacji. Ciężko jest reagować, kiedy jest się starszym, a tutaj mieszka wiele takich osób. Nie mamy na to sił. Ponadto na skrzyżowaniu, przy którym znajduje się krzyż, jest bardzo ciemno – nie ma oświetlenia, chociaż próbowaliśmy działać w tej sprawie. Niestety bezskutecznie. To wszystko stwarza dla dewastującego idealne warunki – żalą się.

Na początku nowego roku doszło do kolejnej dewastacji – połamany został obraz Matki Bożej. Do zdarzenia doszło wieczorem, gdy było już ciemno. Mieszkańcy, gdy odkryli, co się stało, zgłosili sprawę na policję, która zatrzymała podejrzanego 37-latka, podejrzanego o obrazę uczuć religijnych. Okazało się, że mężczyzna nie pierwszy raz wszedł w konflikt z prawem. Sprawa dotycząca obrazy uczuć religijnych była już prowadzona przeciwko niemu w roku ubiegłym, gdy dokonał zniszczenia figurki Matki Boskiej, uszkodzenia gabloty informacyjnej, a także drzwi na terenie dwóch kościołów w Częstochowie. Oprócz tego mężczyzna usłyszał także zarzuty posiadania marihuany i uprawy konopi indyjskich.

– 9 stycznia podejrzany został doprowadzony do sądu. Prokurator z Prokuratury Rejonowej Częstochowa-Południe zawnioskował o tymczasowy areszt dla 37-latka, któremu zarzuca się obrazę uczuć religijnych poprzez znieważenie miejsca przeznaczonego do publicznych obrzędów religijnych – mówi podkom. Marta Ladowska, oficer prasowy częstochowskich policjantów. – Sąd przychylił się do tego wniosku i zadecydował, że mężczyzna spędzi najbliższe 3 miesiące za kratkami. Prokurator i śledczy będą wyjaśniali szczegółowo wszystkie okoliczności sprawy – dodaje.

Czy tym razem kara, jaka spotka mężczyznę, zniechęci go do aktów dewastacji? Mieszkańcy boją się, że nie.

  • Paula Nogaj
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły