01.02.2018

Nowa komunikacja publiczna w Blachowni

Mieszkańcy Blachowni wkrótce będą mogli korzystać ze sprawnie i punktualnie działającej komunikacji publicznej. Przejazd na terenie całej gminy będzie… bezpłatny.

Burmistrz Blachowni, Sylwia Szymańska, zakończyła negocjacje z – wyłonionym w drodze publicznego postępowania – przewoźnikiem, który w ciągu najbliższych tygodni przejmie obsługę komunikacji w gminie Blachownia. – Głównym wygranym tych rozmów są wszyscy mieszkańcy gminy, którzy na co dzień korzystają z transportu publicznego i borykają się z problemami stworzonymi przez obecnego przewoźnika – zaznacza tamtejszy magistrat.

Wkrótce mieszkańcy Blachowni będą mogli korzystać ze sprawnie i punktualnie działającej komunikacji. Będą też mieć wyższe standardy podróżowania i nowoczesny  taboru. Najważniejsze jest jednak to, że będą mogli korzystać z przejazdu na terenie całej gminy bezpłatnie. Planowana siatka połączeń będzie korzystniejsza od dotychczas funkcjonującej, umożliwiając korzystanie większej grupy osób z transportu publicznego.

Przy tej okazji warto wspomnieć, że utrzymane zostaną dotychczas funkcjonujące połączenia obsługiwane przez MPK Częstochowa, tj. linie nr 22 i 32. Nowy przewoźnik zapewni natomiast w pełni całkowitą obsługę relacji Blachownia-Częstochowa-Blachownia zsynchronizowaną z siatką połączeń wewnątrz gminy. I właśnie tylko ta część podróży będzie związana z opłatami, ale korzystniejszymi od obowiązujących do tej pory. Bilet jednorazowy do/z Częstochowy ma kosztować 4 zł, a bilet miesięczny 140 zł.

Burmistrz Blachowni jest gotowa do natychmiastowego uruchomienia nowej komunikacji, po uchwaleniu przez Radę Miejską nowego prawa lokalnego dotyczącego cen i regulaminu przewozów. Znaczące w tym temacie będzie wydanie stosownych zezwoleń przez władze Częstochowy i Marszałka Województwa Śląskiego. – Proponowane dotychczas przez częstochowskie MPK warunki przewozu mieszkańców naszej gminy nie spełniają elementarnych potrzeb w zakresie siatki połączeń i wysokości opłat za proponowane usługi. Zatem powrót autobusów MPK jest niemożliwy, m.in. ze względu na: ogromne koszty, pominięcie w zaproponowanej siatce komunikacji mieszkańców Ostrów, Trzepizur, Cisia, Malic oraz osiedla Błaszczyki oraz proponowane przez MPK miejsce ostatniego przystanku, tj. dworzec PKP Gnaszyn – podsumowuje burmistrz Blachowni.

  • kg
  • zdj. UM Blachownia
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły