Nowa Tarcza Antyinflacyjna. Niższy VAT na paliwo, prąd, gaz i żywność

11.01.2022

Nowa Tarcza Antyinflacyjna. Niższy VAT na paliwo, prąd, gaz i żywność

Premier Mateusz Morawiecki podczas specjalnej konferencji prasowej poinformował o szczegółach Tarczy Antyinflacyjnej 2.0. W jej ramach obniżone mają zostać stawki VAT na paliwo, energię elektryczną, ciepło, gaz oraz żywność i nawozy.

– Chcemy zaprezentować Tarczę Antyinflacyjną 2.0, która ma chronić polskie rodziny i obniżyć podatki. Ona ma przede wszystkim pomóc pozostawić w portfelach Polaków jak najwięcej pieniędzy – mówił premier Mateusz Morawiecki, który wskazywał, że wpływ na inflację mają w głównej mierze ceny energii, a za nią z kolei odpowiada polityka gazowa Rosji oraz polityka klimatyczna Unii Europejskiej.

Premier odpowiadał w ten sposób na zarzuty lidera Koalicji Obywatelskiej, Donalda Tuska, który podczas wcześniejszej konferencji prasowej zarzucał rządowi bezczynność i zapowiadał złożenie ustawy, dzięki której rachunki za gaz będą niższe.

Zdaniem premiera pierwsza Tarcza Antyinflacyjna obcięła inflację o 1,5 proc., druga ma przynieść podobny efekt. W ramach Tarczy Antyinflacyjnej 2.0 rząd obniży VAT na: paliwo (z 23 na 8 %), ciepło (z 23 na 8 %), energię elektryczną (z 23 na 5 % oraz zniesienie akcyzy), gaz ziemny (z 23 na 8 %) oraz żywność (z 5 do 0 %). Do zera obniżony zostanie także VAT na nawozy, by ograniczyć skalę podwyżek wynikających ze wzrostu cen nawozu, co jest pokłosiem podwyżek cen gazu.

Obniżenie VAT-u na żywność ma pozwolić zaoszczędzić każdej rodzinie 45 zł miesięcznie. Wartość całej Tarczy Antyinflacyjnej ma wynosić 15 miliardów zł. VAT na paliwo i żywność zostanie obniżony na 6 miesięcy, a na gaz i ciepło systemowe na 4 miesiące.

Tarcza 2.0 ma rozwiązać problem, którego rząd nie przewidział we wcześniejszej tarczy, czyli objęcia mieszkań skupionych we wspólnotach i spółdzielniach możliwością korzystania z gazu po cenach dla gospodarstw domowych. – Dzisiaj na Radzie Ministrów przyjęliśmy korzystne rozwiązanie dla Polaków – po wejściu w życie tej ustawy automatycznie każda spółdzielnia i wspólnota mieszkaniowa będzie objęta taryfą gazową z wyrównaniem od 1 stycznia – mówi Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

 

  • RED
Najnowsze artykuły