Nowacka: dialog z młodzieżą jest ważny dla ministerstwa edukacji

23.06.2024

Nowacka: dialog z młodzieżą jest ważny dla ministerstwa edukacji

Dialog z młodzieżą jest ważny dla ministerstwa edukacji; chcę, żebyście czuli się w szkole bezpieczni, wysłuchani i dobrze nauczeni – mówiła w sobotę w Białymstoku, rozpoczynając okrągły stół uczniowski ministra Barbara Nowacka. Dodała, że to pilotaż, i jeśli się sprawdzi, po wakacjach będzie organizowany w innych miastach.

Pilotaż został zorganizowany w Zespole Szkół Elektrycznych w Białymstoku. Bierze w nim udział ponad 100 uczniów szkół ponadpodstawowych z całego województwa podlaskiego.

 

“Dla ministerstwa edukacji narodowej dialog z młodzieżą jest ważny, bo szkołę kształtujemy dla was” – mówiła rozpoczynając obrady okrągłego stołu Nowacka.

 

Zwracając się do młodzieży, powiedziała, że jest ich ciekawa, bo są z całego województwa, z różnych typów szkół, z różnymi problemami, wyznaniami i pomysłami. “Chcemy, żebyście jak najwięcej opowiedzieli o tym, co byście chcieli mieć w polskiej szkole, co was cieszy, ale też co was złości, co uważacie, że trzeba poprawić, czego jest za dużo, czego jest za mało; gdzie są główne deficyty, a gdzie są najsilniejsze strony” – mówiła ministra.

 

Podkreśliła, że zadaniem ministerstwa jest zbudowanie takiej szkoły, do której idzie się z przyjemnością, co – jak zauważyła – nie zawsze ma miejsce. “Chcę, żebyście czuli się w szkole bezpieczni, wysłuchani i dobrze nauczeni” – powiedziała. Dodała, że zależy jej też, żeby młodzi ludzie kończyli szkołę z wiedzą, która odpowiada wyzwaniom współczesnego świata.

 

Nowacka podziękowała też uczniom za uczestnictwo w obradach, które zorganizowano w pierwszy dzień wakacji. Mówiła, że pomysły uczniów zostaną zebrane i będą analizowane przez ministerstwo.

 

Ministra na konferencji prasowej zorganizowanej przed obradami okrągłego stołu mówiła mediom, że okrągły stół to odpowiedź na wypowiedź jednej z młodych osób podczas majowego spotkania z premierem Donaldem Tuskiem w Białymstoku, że taki dialog jest potrzebny.

 

“Zobaczymy, czy nam się okrągły stół jako formuła sprawdzi. Myślę, że jest to ciekawa forma i też jestem bardzo ciekawa, co młodzi ludzie mają do powiedzenia, jakie będą mieli postulaty” – mówiła mediom. Dodała, że jeśli taka formuła się sprawdzi, to kolejne okrągłe stoły będą organizowane w innych województwach po wakacjach.

 

Pytana o podsumowanie zakończonego właśnie roku szkolnego, oceniła, że od grudnia w ministerstwie zrobiono dużo. Wymieniła, że to m.in. podwyżki dla nauczycieli, które były – jak podkreśliła – absolutnie konieczne, odpartyjnienie kuratorium. Mówiła też o zdjęciu obowiązku prac domowych i wejściu od września tego roku odchudzenia podstawy programowej o 20 proc. Powiedziała też o programie edukacji z wojskiem realizowanym z MON czy programie “Aktywna szkoła” realizowanym z ministerstwem sportu. Dodała, że obecnie w ministerstwie trwają prace na nowymi przedmiotami: edukacją obywatelską i edukacją zdrowotną.(PAP)

 

swi/ itm/

Fot. PAP/Artur Reszko

  • Sylwia Wieczeryńska
Najnowsze artykuły