Nowatorskie projekty w częstochowskich szkołach

04.09.2018

Nowatorskie projekty w częstochowskich szkołach

W częstochowskich szkołach będą realizowane dwa nowe projekty edukacyjne, które będą dofinansowane ze środków europejskich. Beneficjentami pierwszego będą uczniowie szkół podstawowych, a drugiego uczniowie szkół średnich. Miasto na ten cel otrzyma  w sumie ponad 4,5 mln zł. Co ciekawe, po raz pierwszy unijny projekt przewiduje indywidualne wsparcie także dla najzdolniejszych uczniów.

Odkryj w sobie talent

Wartość projektu „Odkryj w sobie talent” wynosi blisko 4,7 mln złotych, a dofinansowanie to 4,2 mln złotych. Co ciekawe, jego beneficjentami będą szkoły podstawowe, które do tej pory nie były objęte możliwościami skorzystania z pieniędzy europejskich. Do udziału zgłosiło się 35 placówek. – To nowatorski i największy tego typu projekt w województwie śląskim – mówi prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. – Projekt przewiduje dodatkowe zajęcia dla uczniów, którzy mają problemy z nauką, zajęcia indywidualizujące pracę z uczniami szczególnie uzdolnionym oraz zajęcia specjalne dla uczniów niepełnosprawnych. Po raz pierwszy unijny projekt przewiduje indywidualne wsparcie także dla najzdolniejszych uczniów. W ramach projektu będziemy też mieć możliwość odpowiednio doposażyć podstawówki – tak jak narzuca to reforma edukacji, która przecież miała nie wymagać żadnych nakładów finansowych. Staraliśmy się pozyskać środki z ministerstwa, jednak bezskutecznie – dodaje prezydent. W ramach projektu zostanie między innymi zakupiony sprzęt komputerowy, programy multimedialne, sprzęt biurowy, multimedialny i cyfrowy, a także pomoce dydaktyczne. Poza tym w 14 szkołach powstaną pracownie przedmiotowe pod warsztaty prowadzone metodą eksperymentu. – Dyrektorzy szkół podstawowych borykają się z problemem doposażenia pracownik chemicznych i fizycznych. Rząd zostawił ich samych sobie. Dzięki temu projektowi będziemy mogli im pomóc – mówi Piotr Grzybowski, naczelnik Wydziału Funduszy Europejskich i Rozwoju. – Poza tym w ramach projektu będą mogły też być realizowane dodatkowe zajęcia takie, jak mechatronika, robotyka, automatyka, kodowanie, programowanie, czyli to, co może zaowocować w przyszłości – dodaje.

Stawiamy na rozwój

Beneficjentami drugiego projektu są uczniowie z pięciu częstochowskich szkół średnich –

I LO im. Juliusza Słowackiego, III LO im. dr Wł. Biegańskiego, V LO im. A. Mickiewicza, VIII LO Samorządowe, XII LO w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. S. Żeromskiego. Wartość projektu to ponad 361 tysięcy złotych, a dofinansowanie wynosi 325. Przewiduje on zajęcia wyrównujące dysproporcje w nauczaniu kompetencji kluczowych oraz warsztaty oparte na metodzie eksperymentu dla uczniów liceów ogólnokształcących. Są to m.in. zajęcia matematyczne, z języka angielskiego, z biologii, chemii, geografii czy fizyki. Poza tym w projekcie zostanie doposażona baza dydaktyczna w 5 liceach ogólnokształcących. Pojawią się między innymi laptopy, projektory, tablice multimedialne, podręczniki, pomoce dydaktyczne.

Oba projekty będą realizowane do 31 lipca 2020 roku.

  • kg
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły