Nowe autobusy na częstochowskich ulicach

04.12.2018

Nowe autobusy na częstochowskich ulicach

Wkrótce na częstochowskich ulicach zobaczymy nowe autobusy. Do miasta dotarło już sześć z dwunastu zamówionych pojazdów. Ich zakup kosztował blisko 14 milionów złotych. 9 milionów to dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Nowoczesne 12-metrowe są napędzane silnikiem diesla, spełniającym najwyższe i najsurowsze normy ekologiczne, Euro 6. Sześć autobusów już dotarło do miejskiego przewoźnika, kolejne sześć powinno być w Częstochowie w przyszłym tygodniu. – Pojazdy są obecnie sprawdzane na stacji diagnostycznej pod kątem zgodności ich specyfiki z zamówieniem przetargowym. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie to jeszcze w tym miesiącu wyruszą na częstochowskie ulice – cieszy się prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. Autobusy dostarczyła firma MAN Truck & Bus. – Po 18 latach przerwy wracamy do MPK z naszymi pojazdami – zaznacza Zdzisław Piekorz, dyrektor regionalny ds. sprzedaży. – Oferujemy to, co najlepsze w technice autobusowej. Wymogi przetargowe były z wysokiej półki, ale udało się spełnić te wymagania. To oczywiście przełoży się na komfort pasażerów, ale i pracy kierowców – dodaje.

Nowe autobusy są wyposażone najlepiej ze wszystkich, które mamy obecnie w MPK. – Wymienić można chociażby klimatyzację, monitoring, elektroniczny system informacji, system zliczania potoków pasażerskich, biletomaty, wifi czy system automatycznego gaszenia pożarów – wylicza Robert Madej, zastępca prezesa Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Częstochowie. Są też udogodnienia dla osób osób niepełnosprawnych, słabowidzących i słabosłyszących. Warto podkreślić, że są to w całości polskie pojazdy, wyprodukowane w Starachowicach. – Mamy nadzieję, że coraz więcej częstochowian przesiądzie się ze swoich samochodów do pojazdów komunikacji miejskiej, które są coraz lepsze, wygodniejsze i bardziej komfortowe – podsumowuje prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

Zakup dwunastu nowoczesnych autobusów był możliwy dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej. Wartość kontraktu to blisko 14 milionów złotych, z czego dotacja to 9 mln. Przy tej okazji warto wspomnieć, że średni wiek częstochowskich autobusów wynosił nie więcej niż osiem lat – teraz natomiast będzie to 6,5 roku.

  • Katarzyna Gwara
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły