Nowe karetki i pojazdy dla straży

04.08.2017

Nowe karetki i pojazdy dla straży

Dla pogotowia

Miasto wspólnie z kierownictwem częstochowskiej stacji pogotowa ratunkowego stara się sukcesywnie modernizować tabor – dzięki temu możliwe jest rezygnowanie z tych najbardziej wysłużonych karetek. W ostatnich trzech latach, głównie dzięki środkom z budżetu miasta, pogotowie zyskało dziewięć nowych karetek i jeden samochód transportowy. Poza tym stacja wzięła w leasingu w ubiegłym roku dwie karetki, a w tym – dokłada kolejne. – Potencjał służb ratunkowych w Częstochowie wzrasta – twierdzi prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. – Łącznie miejska dotacja na karetki i sprzęt do nich od 2014 roku to ponad 2,5 miliona złotych – dodaje przypominając też o karetce wartości pół miliona złotych, którą udało się pozyskać w końcu 2016 r. dzięki współpracy z wojewodą śląskim – było to pokłosie dobrego współdziałania służb miejskich i wojewódzkich przy zabezpieczaniu wizyty papieża Franciszka.

Tym razem koszt jednej karetki to 500 tysięcy złotych – 350 tysięcy kosztuje sam ambulans, a 150 tysięcy jego wyposażenie.

Obecnie częstochowska stacja pogotowia ratunkowego ma na na wyposażeniu 40 pojazdów, w tym 16 ambulansów systemowych (specjalistycznych i podstawowych). W latach 2015-2016 stacja wycofała z eksploatacji 8 karetek, ze względu na ich wysoki stopień zużycia i pogarszający się stan techniczny.

Dla ochotników

Z nowych sprzetów cieszyć się mogą również strażacy –  ochotnicy, którzy są ważnym ogniwem w systemie ratownictwa, bo często to właśnie oni są pierwsi w miejscu zagrożenia czy niebezpiecznego zdarzenia. Prezydent oficjalnie przekazał nowy, średni wóz strażacki z napędem 4×4 marki Mercedes-Benz 1524A wraz z dodatkowym wyposażeniem (radiotelefony, pompa pływająca, umundurowanie oraz oświetlenie specjalistyczne) jednostce OSP Gnaszyn. Samochód kosztował 800 tys. zł, ale dzięki temu, że miasto zdobyło na niego dofinansowanie unijne, otrzyma refundację, po której wkład z miejskiego budżetu wyniesie 170 tys. zł. – Jednostka OSP Gnaszyn wkrótce będzie zdecydowanie bardziej obciążona. Działa ona w pobliżu budowanej obwodnicy autostragowej oraz węzła, który połączy autostradę z odcinkiem DK-46, do przebudowy którego obecnie się przygotowujemy. Gdy wszystkie inwestycje zostaną zakończone ruch na tym terenie zwiekszy się. Ten nowy sprzęt jest więc ważny z punktu widzenia działań ratowniczych w jednym z newralgicznych komunikacyjne rejonów miasta –  tłumaczy prezydent. – Można powiedzieć, że wkraczamy w nowy etap. OSP zawsze dostawało pojazdy z PSP, ale tylko stare i wysłużone. Do tej pory służą one w naszych jednostkach. Mają po przeszło 30 lat. W miarę możliwości i środków staramy się pozyskiwac nowe pojazdy. Dzięki temu, drugi rok z rzedu –  dzięki funduszom europejskim i z pomocą miasta –  strażacy-ochotnicy otrzymują nowy samochód –  mówi Paweł Zasępa, naczelnik Wydziału Zdrowia i Wydziału Zarządzania Kryzysowego.

Jednostka OSP Gnaszyn włączona jest do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego i do tej pory dysponowała dwoma pojazdami pożarniczymi: lekkim marki Ford Transit z roku 2004 i ciężkim marki Spartan-Rosenbauer z roku 1994.

 

Na tym jednak nie koniec dobrych wiadomości dla strażaków-ochotników. OSP Częstochowa pozyskała od Państwowej Straży Pożarnej wóz, który wspiera działania w zakresie ratownictwa wodnego w Częstochowie. Samochód był wykorzystywany dotychczas przez specjalistyczną jednostkę z Bytomia. Umożliwia on dowóz na miejsce akcji większej liczby ratowników, a także podjęcie działań przez strażaków płetwonurków w dwóch różnych miejscach jednocześnie.

Do tej pory OSP Częstochowa dysponowała tylko jednym lekkim pojazdem pożarniczym marki Ford Transit oraz dwoma zestawami przyczepa/łódź oraz przyczepa/ponton.

  • kg
  • zdj. kg
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły