Nowe „mieszkania” dla… małych mieszkańców Częstochowy

11.12.2021

Nowe „mieszkania” dla… małych mieszkańców Częstochowy

122 nowe budki lęgowe dla ptaków pojawiły się w Częstochowie. Inwestycję udało się zrealizować dzięki Budżetowi Obywatelskiemu.

Tylko w tym roku dzięki zwycięskiemu zadaniu Budżetu Obywatelskiego zawieszono 122 budki lęgowe dla ptaków w dzielnicach Częstochówka-Parkitka, Podjasnogórska, Północ, Śródmieście i Zawodzie-Dąbie.

Co ciekawe, nowych „mieszkań” dla latających mieszkańców Częstochowy rośnie w każdym roku. W 2020 zamontowano ich łącznie 139 sztuk, w 2019 180, a w 2018 roku 100. wszystko to udało się zrealizować również w ramach Budżetu Obywatelskiego. Budki są montowane również w ramach własnych środków Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta. „Mieszkanka” są także wieszane na skwerach przy osiedlach mieszkaniowych przez administracje spółdzielni mieszkaniowych oraz miejski Zakład Gospodarki Mieszkaniowej TBS

Przy tej okazji warto wspomnieć, że w listopadzie ruszyło także zimowe dokarmianie ptaków. W parkach miejskich – Staszica i 3 Maja –  zamontowane są już dwa karmniki; na Promenadzie im. Czesława Niemena – jeden. Przy każdym z nich zawieszono tablicę edukacyjną. Miasto planuje prowadzić dokarmianie do końca marca.

Ramka
Budki lęgowe to zastępcze miejsce rozrodcze, które ptaki wykorzystują zamiast naturalnego miejsca gniazdowego. Ptaki mogą w nich bezpiecznie wychowywać pisklęta. Budki to najprostszy i najskuteczniejszy sposób aktywnej ochrony ptactwa. W Polsce – za sprawą  utraty naturalnych siedlisk lęgowych i dziupli – populacja wielu gatunków ptaków znacznie się skurczyła; niektórym gatunkom grozi nawet wyginięcie. Dlatego budkę lęgową warto zamontować również w swoim prywatnym ogrodzie, oferując ptakom potencjalne, bezpieczne lokum.

Budki wiesza się w Polsce w dwóch okresach roku – jesienią (ptaki zimujące w naszym kraju szukają wtedy schronienia i szybciej interesują się budkami) oraz na przedwiośniu (ptaki szukają wówczas miejsc do rozrodu).  Budki czyści się po okresie lęgu, zwykle w okresie od października do listopada. Najczęściej polega to na usunięciu starego gniazda i wyczyszczeniu budki szczotką, czasem wodą (bez chemii).

Warto przypomnieć, że przepisy prawa ochrony przyrody wymuszają też działania kompensacyjne (równoważące) na wykonawcach prac budowlanych powodujących utratę siedlisk ptaków. Mogą one polegać po prostu na wieszaniu skrzynek lęgowych na remontowanych budynkach w miejscu usuwanych gniazd i likwidowanych ubytków w elewacjach, wykorzystywanych jako dziuple. Ptaki z łatwością adaptują się do tego rodzaju schronień i jeśli tylko skrzynki są właściwie zawieszone, w wystarczającej liczbie, populacja ptaków się nie zmniejsza. Standardem jest już dzisiaj konsultacja ornitologiczna przy okazji zlecanych m.in. przez samorządy termomodernizacji obiektów publicznych.

  • kg
  • zdj. UM Cz-wa
Najnowsze artykuły