06.09.2017

Nowe znaczki

Poczta Polska wprowadziła do obiegu cztery nowe znaczki – “Polski Zielnik”. Każdy ma nominał 2,60 zł.

Przyroda to częsty motyw pojawiający się na znaczkach wydawanych przez Pocztę Polską. W ubiegłych latach na małych dziełach sztuki, jakimi są znaczki, pojawiły się chmury, minerały, grzyby z polskich lasów czy ryby zagrożone wyginięciem. Jeszcze w tym roku – po raz kolejny – na znaczkach pojawią się polskie ptaki. Wszystkie emisje z florą, fauną czy zjawiskami meteorologicznymi cieszą się dużą popularnością wśród filatelistów.

W emisji Polski Zielnik”, na znaczkach autorstwa artystki plastyka Agnieszki Sancewicz, znajdują się: chaber bławatek (Centaurea cyanus L.), rumianek pospolity (Matricaria chamomilla L.), krwawnik pospolity (Achillea millefolium L.) i macierzanka piaskowa (Thymus serpyllum L.).

Macierzanka piaskowa to pospolita w naszym kraju krzewinka rosnąca na piaszczystych i słonecznych stanowiskach. Dorasta do 15 cm wysokości a płożące łodygi osiągają długość 30-40 cm. Fioletowe kwiaty rozkwitają od czerwca do września. Częścią użytkową – surowcem – jest ziele macierzanki zbierane w okresie kwitnienia, w godzinach popołudniowych. Napary z ziela macierzanki stosuje się jako środek wykrztuśny, przeciwkaszlowy i odkażający w nieżycie górnych dróg oddechowych oraz w nieżytach żołądka i jelit, nadmiernej fermentacji, wzdęciach, bólach brzucha i niedokwaśności.

Chaber bławatek to pospolity chwast rosnący w całym kraju. Łodyga dorasta do 80 cm. Na jej zakończeniu osadzone są koszyczki kwiatowe, z kwiatami języczkowymi barwy chabrowo niebieskiej. Do celów użytkowych w czerwcu zbiera się zakwitające koszyczki kwiatowe, z których wyskubuje się kwiaty języczkowe. Przetwory z chabra stosuje się w przewlekłych, mało nasilonych schorzeniach nerek,  zewnętrznie w stanach zapalnych oczu, zapaleniu spojówek, w nadwrażliwości na promienie słoneczne, w zmęczeniu oczu wywołanym pracą przy komputerze. Płatki chabra bławatka stosuje się jako element dekoracyjny do różnego rodzaju potraw.

Krwawnik pospolity to często spotykana bylina. Kwiaty zebrane w białe baldachy kwitną od czerwca do października. Surowcem są kwitnące górne części pędów, długości do 25 cm lub same kwiatostany. Przetwory z ziela krwawnika stosuje się w nieżytach i stanach zapalnych żołądka, stanach skurczowych układu trawiennego, przewlekłych zaburzeniach trawiennych (brak łaknienia, odbijanie, wzdęcia, nudności) oraz zaburzeniach miesiączkowania. Świeże, wiosenne liście można wykorzystywać do sałatek – mają działanie odżywcze i oczyszczające organizm, można z nich też zrobić sok.

Rumianek pospolity to dorastająca do 50 cm wysokości roślina, o stożkowatym, wewnątrz pustym, dnie kwiatowym, występuje powszechnie w całej Polsce. Do celów leczniczych zbiera się całe kwiatostany na początku kwitnienia. Napar stosuje się w nieżytach żołądka i jelit, w zapaleniu jelita grubego, chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, w bolesnych skurczach jelit, w zapaleniu górnych dróg oddechowych (również inhalacje) oraz zewnętrznie – w chorobach skóry, oczu, do płukania jamy ustnej i gardła w stanach zapalanych. Rumianek pospolity występuje w mieszankach ziół uspakajających.

  • kg
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły