Nowoczesne czujniki powietrza w Olsztynie

04.06.2021

Nowoczesne czujniki powietrza w Olsztynie

Mieszkańcy gminy Olsztyn mogą sprawdzić, jakim powietrzem oddychają. Na tamtejszym terenie zamontowano sześć nowoczesnych czujników.

Czujniki znajdują się na budynkach: Urzędu Gminy Olsztyn, strażnic w Przymiłowicach i Biskupicach oraz szkół: w Turowie, Zrębicach, Kusiętach.
Każdy będzie mógł sprawdzić jakość powietrza w swoim otoczeniu – na stronie internetowej https://airly.org/map/pl lub w bezpłatnej aplikacji Airly.

Sieć czujników pomiarowych Airly na bieżąco monitoruje stężenia cząsteczek stałych (PM1, PM2.5, PM10), prowadzi pomiar temperatury, wilgotności powietrza oraz ciśnienia atmosferycznego. Znajdziemy tam dane z ostatnich 24 godzin, oraz dodatkowo prognozę zanieczyszczenia na następną dobę.

W tym roku na terenie Olsztyna stanęły już trzy Ekosłupki, które dokonują pomiaru zanieczyszczeń powietrza i za pomocą koloru światła sygnalizują jakość powietrza. Teraz dołączyły do nich czujniki pomiarowe Airly. – Zależy nam na tym, aby nasi mieszkańcy mieli aktualną i precyzyjną wiedzę o jakości powietrza w najbliższej okolicy. Przede wszystkim chodzi o wiedzę i edukację, budowanie świadomości ekologicznej oraz motywację do wymiany starych pieców na ekologiczne – podkreślają przedstawiciele Urzędu Gminy w Olsztynie.

  • oprac. kg
Najnowsze artykuły