Nowoczesne oddziały i trakt operacyjny w szpitalu na Parkitce

09.05.2022

Nowoczesne oddziały i trakt operacyjny w szpitalu na Parkitce

Ponad trzydzieści milionów złotych kosztowało wyremontowanie trzech sal traktu operacyjnego oraz oddziałów specjalistycznych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. NMP w Częstochowie.

W ramach inwestycji powstały trzy sale operacyjne traktu operacyjnego oraz Oddział Chirurgii Onkologicznej z Pododdziałem Chorób Piersi, a także Oddział Gastroenterologii Ogólnej i Onkologicznej z Pododdziałem Chorób Wewnętrznych wraz z Pracownią Endoskopii. – To święto dla naszego szpitala. Oddajemy inwestycje, których wartość jeszcze do niedawna była niewyobrażalna – podkreśla Zbigniew Bajkowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie. W sumie na ten cel wydano ponad 30 milionów złotych. – Inwestycje udało się zrealizować szybko i sprawnie. Jestem z tego powodu bardzo dumny. To oczywiście zasługa wielu ludzi… – dodaje.

Oddział Chirurgii Onkologicznej z Pododdziałem Chorób Piersi posiada 25 łóżek, a na Oddziale Gastroenterologii Ogólnej i Onkologicznej z Pododdziałem Chorób Wewnętrznych znajduje się 20 łóżek. – Nowe sale operacyjne przeznaczone do wykonywania zabiegów u pacjentów onkologicznych, pozwolą na jeszcze lepszą jakość i skuteczność wykonywanych terapii. Modernizacja istniejących już oddziałów oraz rozbudowa traktu operacyjnego wpłynie natomiast na wzrost jakości usług świadczonych przez szpital. Poza remontem poszczególnych oddziałów zakupiliśmy także niezbędny sprzęt, stanowiący wyposażenie poszczególnych sal i oddziałów – wyjaśnia Zbigniew Bajkowski.

Częstochowski szpital powoli powraca do normalnego trybu funkcjonowania po trudnym czasie pandemii COVID-19. Inwestycje pozwolą na zwiększenie realizowanych świadczeń w zakresie liczby zabiegów operacyjnych oraz przyczynią się do wzrostu wykonywanych badań w pracowni endoskopii. – Przyznam, że kiedy po raz pierwszy przyjechałam do szpitala i pan dyrektor pokazywał, jakie będą zmiany, miałam ogromne wątpliwości, co do tego, jak będzie funkcjonowała ta placówka. Skala modernizacji była ogromna. Na szczęście wszystko udało się bez przeszkód zrealizować – przyznaje Izabela Domogała, członek zarządu Województwa Śląskiego.

Na tych inwestycjach szpital nie zamierza poprzestać. – Chcę dotrzymać słowa… Dwa lata temu powiedziałem, że chciałbym, aby szpital po moim odejściu z niego, był jednym z najlepszych w województwie śląskim. Początkowo wydawało się to mało realne. W tej chwili jestem pewien, że tak się stanie – zapewnia Zbigniew Bajkowski. Szpital chciałby, aby na wyposażeniu placówki był nowoczesny robot chirurgiczny Versius. – W przeciągu roku wraz z innymi szpitalami z województwa śląskiego chcemy złożyć wspólny wniosek o przyznanie środków na innowacyjność. To właśnie z tych funduszy chcielibyśmy zakupić kilka robotów chirurgicznych. Aby urządzenie tego typu mogło funkcjonować w naszym szpitalu, konieczne będzie wyremontowanie traktu operacyjnego. Chcemy to zrobić w przyszłym roku. Po ten inwestycji będziemy mieć dziewięć nowoczesnych sal operacyjnych – podsumowuje Zbigniew Bajkowski.

 

  • kg
Najnowsze artykuły